- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoCzym jest wynalazek?

    Czym jest wynalazek?

    Wynalazkiem w potocznym rozumieniu tego słowa, jest coś nowego, dotąd niespotykanego, co w znaczący sposób ułatwia życie ludzkie. W praktyce mogą to być niewielkie przedmioty, choć z punktu widzenia zwykłego użytkownika, o bardzo dużym znaczeniu. Wynalazek kojarzy się nam zazwyczaj z czymś niezwykle skomplikowanym pod względem technicznym, choć wcale nie jest to regułą. Element nowości jest jednym z podstawowych składników decydujących o tym, czy coś może zostać uznane za wynalazek.

    Zgodnie z treścią art. 25 w/w ustawy, wynalazek uważa się za nowy, jeśli nie jest on częścią stanu techniki. Przez stan techniki rozumie się wszystko to, co przed datą, według której oznacza się pierwszeństwo do uzyskania patentu, zostało udostępnione do wiadomości powszechnej w formie pisemnego lub ustnego opisu, przez stosowanie, wystawienie lub ujawnienie w inny sposób. Za stanowiące część stanu techniki uważa się również informacje zawarte w zgłoszeniach wynalazków lub wzorów użytkowych, korzystających z wcześniejszego pierwszeństwa, nieudostępnione do wiadomości powszechnej, pod warunkiem ich ogłoszenia w sposób określony w ustawie. Warto przy tym pamiętać, że powyższa regulacja nie wyłącza możliwości udzielenia patentu na wynalazek dotyczący nowego zastosowania substancji stanowiącej część stanu techniki lub użycia takiej substancji do uzyskania wytworu mającego nowe zastosowanie.

    Jak zaznaczył WSA w Warszawie w wyroku z dnia 15 grudnia 2009 r. (sygn. akt VI SA/Wa 719/09), wynalazek, w świetle prawa polskiego, musi wiązać się z oddziaływaniem na materię poprzez jej nowe techniczne wykorzystanie, a rezultatem wynalazku musi być wytwór materialny o nowej budowie lub składzie albo nowy sposób technicznego oddziaływania na materię. Wynalazki mogą być dokonywane we wszystkich dziedzinach techniki, ale jednak ciągle muszą mieć charakter techniczny. Wynalazek to jest rozwiązanie techniczne, które oczywiście jest poprzedzone przez pomysł, ale istotą wynalazku jest przedstawienie precyzyjnego sposobu realizacji tego pomysłu przy pomocy oddziaływania na materię, tak aby znawca mógł go w sposób powtarzalny realizować i otrzymać określony w wynalazku rezultat. Wynalazkiem jest rozwiązanie jakiegoś problemu przy posłużeniu się zdatnymi do opanowania siłami przyrody dla osiągnięcia przyczynowo przewidywalnego rezultatu leżącego poza sferą intelektualnego oddziaływania człowieka. Technika jest sferą działalności człowieka, której bazą teoretyczną są stosowane nauki przyrodnicze wymagające weryfikacji eksperymentalnej. Poza sferą techniki pozostają obszary działalności ludzkiej, których bazą teoretyczną są takie nauki jak matematyka, lingwistyka, programowanie wymagające wyłącznie weryfikacji logicznej.

    Wynalazek uważa się za posiadający poziom wynalazczy, jeżeli wynalazek ten nie wynika dla znawcy, w sposób oczywisty, ze stanu techniki. Wynalazek uważany jest za nadający się do przemysłowego stosowania, jeżeli według wynalazku może być uzyskiwany wytwór lub wykorzystywany sposób, w rozumieniu technicznym, w jakiejkolwiek działalności przemysłowej, nie wykluczając rolnictwa.

    Warto podkreślić, że Prawo własności przemysłowej zawiera w sobie katalog przedmiotów i zjawisk, które pomimo spełniania właściwych przesłanek, za wynalazki nie mogą być uznane, będą to:

    • odkrycia, teorie naukowe i metody matematyczne;
    • wytwory o charakterze jedynie estetycznym;
    • plany, zasady i metody dotyczące działalności umysłowej lub gospodarczej oraz gry;
    • wytwory, których niemożliwość wykorzystania może być wykazana w świetle powszechnie przyjętych i uznanych zasad nauki;
    • programy do maszyn cyfrowych;
    • przedstawienia informacji.
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE