- Reklama -
czwartek, 21 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoCzym różni się radca prawny od adwokata?

    Czym różni się radca prawny od adwokata?

    Dwie odrębne ustawy, a podobne zadania i obowiązki

    Należy pamiętać, że zarówno radca prawny jak i adwokat są zawodami zaufania publicznego. Podstawami ich działania są jednak dwie odrębne ustawy. Zawód radcy prawnego reguluje ustawa z dnia 6 lipca 1982r. o radcach prawnych, natomiast podstawą wykonywania zawodu adwokata jest ustawa z dnia 26 maja 1982r. Prawo o adwokaturze. Praca radcy prawnego polega na świadczeniu pomocy prawnej z wyjątkiem występowania w charakterze obrońcy w postępowaniu karnym i w postępowaniu w sprawach o przestępstwa skarbowe. Świadczeniem pomocy prawnej jest w szczególności udzielanie porad prawnych, sporządzanie opinii prawnych, opracowywanie projektów aktów prawnych oraz występowanie przed sądami i urzędami. Radcy prawni są zrzeszeni na zasadach samorządu zawodowego. Trzeba mieć na uwadze, że ich uprawnienia zostały w ostatnich latach rozszerzone również o możliwość prowadzenia spraw rodzinnych oraz obrony w sprawach o wykroczenia i możliwość występowania jako pełnomocnik strony, poza pełnieniem funkcji obrońcy w postępowaniu karnym i w postępowaniu w sprawach o przestępstwa skarbowe. Również adwokaci zrzeszają się w swoim samorządzie zawodowym. Zawód adwokata polega na świadczeniu pomocy prawnej, a w szczególności na udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz występowaniu przed sądami i urzędami. Jak widać, poza pewnymi różnicami, radca prawny i adwokat mają podobne uprawnienia i zadania. Generalnie oznacza to, że zarówno do przedstawiciela jednego, jak i drugiego zawodu można udać się po poradę w zakresie prawa cywilnego, rodzinnego lub administracyjnego. Tak bowiem radca prawny, jak i adwokat ma kompetencje do reprezentowania w sądzie cywilnym, sądzie administracyjnym, przed Trybunałem Konstytucyjnym, przed Sądem Najwyższym oraz przed urzędami i organami władzy publicznej i samorządu terytorialnego.

    Tylko adwokat może występować jako obrońca w sprawach karnych i karnoskarbowych

    W chwili obecnej wyłącznie adwokat ma prawo do występowania w roli obrońcy w postępowaniu karnym i w postępowaniu w sprawach o przestępstwa skarbowe. Co prawda radca prawny może uczestniczyć w takiej sprawie ale tylko w charakterze pełnomocnika strony. Jak już wspomniano powyżej, od 1 lipca 2015r. także radca prawny będzie miał mógł być obrońcą w takich sprawach.

    Wyłącznie radca może być zatrudniony na podstawie umowy o pracę

    Warto wiedzieć, że tylko radca prawny może być zatrudniony na podstawie stosunku pracy u danego przedsiębiorcy. Jeżeli więc pracodawca chce mieć prawnika na etacie, wówczas może zatrudnić tylko radcę prawnego. Z kolei adwokat nie może pozostawać w stosunku pracy i może wykonywać swój zawód jedynie w drodze indywidualnej działalności gospodarczej lub jako wspólnik spółki. Oznacza to, że z adwokatem można zawrzeć tylko umowę cywilnoprawną.

    Podstawa prawna:

    Ustawa z dnia 26 maja 1982r. Prawo o adwokaturze (t.j. Dz. U. z 2009r., Nr 146, poz. 1188 ze zm.),
    Ustawa z dnia 6 lipca 1982r. o radcach prawnych (t.j. Dz. U. z 2010r., Nr 10, poz. 65 ze zm.).

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE