- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoGorące tematyDeregulacja kolejnych zawodów

    Deregulacja kolejnych zawodów

    Druga tura deregulacji dotyczy aż 82 profesji technicznych oraz 9 zawodów finansowych. Dodajmy, że pracuje w nich łącznie ponad 200 tys. osób. Wśród zawodów, których wykonywanie stanie się prostsze warto wymienić: architektów, urbanistów, inżynierów budowlanych, osób usługowo prowadzących księgi rachunkowe, doradców podatkowych, agentów i brokerów ubezpieczeniowych, aktuariuszy, biegłych rewidentów, rzeczoznawców samochodowych, nurków, dróżników obchodowych, zawodów związanych z obsługą metra czy z żeglugą morską i śródlądową.

    Jak podaje Ministerstwo Sprawiedliwości – projekt ustawy został przekazany do Sejmu i w dniu 23 lipca 2013 r. odbyło się jego I czytanie. Posłowie zdecydowali o przekazaniu projektu do dalszych prac w Nadzwyczajnej Komisji Sejmowej. Szczegółowy przebieg dalszego procesu legislacyjnego można śledzić na stronach Sejmu RP, pod numerem druku 1576. Podczas głosowania sejmowego 4 kwietnia 2014 r. za przyjęciem nowych przepisów głosowało 252 posłów, 142 było przeciwnych, a 6 wstrzymało się od głosu. Teraz projekt omawianej ustawy trafi do rąk senatorów.

    Przedmiotowy projekt ustawy stanowi kontynuację realizacji zapowiedzi zmian legislacyjnych wskazanych w expose Premiera Donalda Tuska w dniu 18 listopada 2011 r., w którym znalazło się zobowiązanie do podjęcia działań rządowych w celu zmniejszenia liczby zawodów regulowanych w Polsce. Pierwszym etapem prac podjętych przez Ministerstwo Sprawiedliwości było opracowanie projektu pierwszej z trzech ustaw deregulacyjnych, ułatwiającego rozpoczęcie wykonywania czterdziestu dziewięciu zawodów z obszaru: zawodów prawniczych, pośrednictwa pracy, sportu i rekreacji, ochrony fizycznej, żeglugi oraz nauki jazdy i przewozu osób.

    W uzasadnieniu do projektu ustawy możemy przeczytać, że nadmierne regulowanie zawodów niekorzystnie wpływa także na rozwój gospodarczy państwa, powodując obniżenie jego konkurencyjności. Ma to szczególne znaczenie w odniesieniu do regulacji dostępu do zawodów świadczących usługi dla małych i średnich przedsiębiorstw (business-2-business), znoszonych w przedmiotowym projekcie. Dotyczy to zwłaszcza zawodów finansowych i inżynierskich. W ostatnich latach można zaobserwować tendencję do pogarszania się pozycji Polski w rankingach międzynarodowych badających konkurencyjność poszczególnych gospodarek. Przykładem takiego rankingu może być raport pt. Global Competitiveness przygotowywany przez Światowe Forum Ekonomiczne w Davos. Poniżej przedstawiono wartość zagregowanego indeksu konkurencyjności Polski w porównaniu z wybranymi gospodarkami rozwiniętymi.

    Zgodnie z założeniami przepisy II transzy deregulacyjnej zaczną obowiązywać jeszcze w tym roku.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE