- Reklama -
piątek, 22 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoDlaczego warto zatrudniać osoby niepełnosprawne?

    Dlaczego warto zatrudniać osoby niepełnosprawne?

    Lista bonusów dla pracodawcy jest dość długa. Są to przede wszystkim różne formy wsparcia finansowego związane z przygotowaniem i utrzymaniem stanowisk pracy dla osób niepełnosprawnych.


    Zwrot kosztów
    Pracodawca, który planuje zatrudnić osoby niepełnosprawne, może ubiegać się między innymi o zwrot kosztów związanych z adaptacją pomieszczeń do potrzeb osób niepełnosprawnych, ze szczególnym uwzględnieniem kosztów poniesionych na przystosowanie tworzonych lub już istniejących stanowisk pracy dla tych osób. Można także ubiegać się o refundację w związku z adaptacją lub nabyciem urządzeń ułatwiających osobie niepełnosprawnej wykonywanie pracy lub funkcjonowanie w zakładzie pracy. Zwrot kosztów dotyczy także zakupu oprogramowania na użytek pracowników niepełnosprawnych oraz urządzeń technologii wspomagających lub przystosowanych do potrzeb wynikających z ich niepełnosprawności.

    Tańszy pracownik

    – Swoistym magnesem dla pracodawców, który w dużym stopniu przyspiesza decyzję o zatrudnieniu osoby niepełnosprawnej, jest dodatkowe dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego – mówi Agnieszka Jastrzębska, konsultantka Zielonej Linii. – Jest to możliwe, gdy pracownik ten został ujęty w ewidencji zatrudnionych osób niepełnosprawnych prowadzonych przez PFRON. Ze względu na to, iż niekiedy zatrudnienie osób niepełnosprawnych wiąże się z koniecznością opłacania asystenta pracy osoby niepełnosprawnej, pracodawca, który zatrudnia taką osobę, może ubiegać się o zwrot kosztów zatrudnienia takiego asystenta – dodaje konsultantka infolinii urzędu pracy. Jak mówi pani Agnieszka, pracodawcy, którzy korzystają z usług infolinii, bardzo często nie wiedzą o wielu korzyściach, jakie ma dla nich do zaoferowania urząd pracy.

    Warto dodać, że w przypadku zatrudnienia osób niepełnosprawnych refundacja może dotyczyć także:
    zwrotu kosztów szkolenia osób niepełnosprawnych;
    wyposażenia stanowiska pracy stworzonego dla osoby niepełnosprawnej;
    zwrotu kosztów z tytułu zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych oraz w ramach robót publicznych osoby niepełnosprawnej zarejestrowanej w powiatowym urzędzie pracy;
    – przyjęcia na przygotowanie zawodowe dorosłych osoby niepełnosprawnej zarejestrowanej w powiatowym urzędzie pracy.

    Poza wieloma rodzajami wsparcia finansowego pracodawcy – w związku z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych – mogą dodatkowo liczyć na inne świadczenia z urzędu pracy.

    Wsparcie merytoryczne

    Mogą oni przede wszystkim korzystać z poradnictwa zawodowego, jak też informacji zawodowej. Są informowani nie tylko o aktualnej sytuacji na rynku pracy i prognozowanych kierunkach zmian, lecz także mogą liczyć na pomoc ze strony urzędników w znalezieniu pracowników o poszukiwanych kwalifikacjach. Ponadto właściciele firmy mogą korzystać z pomocy związanej z wspieraniem rozwoju zarówno swoich pracowników, jak i własnego.

    Mimo oferowanych form wsparcia, polscy pracodawcy nadal wielokrotnie „zapominają” o dodatkowych gratyfikacjach i wielostronnych korzyściach wynikających z zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Z drugiej strony zmieniające się po raz kolejny przepisy mogą zniechęcać pracodawców lub budzić ich obawy w związku z rekrutacją nowych pracowników. Pewne natomiast jest jedno: Polska wciąż pozostaje w tyle pod względem odsetka osób niepełnosprawnych, które są aktywne zawodowo. Warto to zmienić, nie tylko dla lepszego samopoczucia i społecznego funkcjonowania takich osób, lecz także dla rodzimego PKB.
    Informacje na temat świadczeń z urzędu pracy, podstawowych praw pracownika i pracodawcy są dostępne pod numerem telefonu infolinii urzędu pracy, czyli Zielonej Linii: 19524.

    Joanna Niemyjska (Zielona Linia)

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE