Spis treści
Jak to było dawniej?
Prawo doświadczeń zdrowotnych w ramach ubezpieczenia w Narodowym Funduszu Zdrowotnym przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem NFZ. Aby skorzystać z takiego świadczenia niezbędny jest jednak dokument potwierdzający nasze ubezpieczenie – bez niego nie będziemy mogli niestety skorzystać z pomocy lekarza czy interesującej nas usługi medycznej. W dawnym stanie prawnym, dowodem ubezpieczenia zdrowotnego był każdy dokument potwierdzający opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne – odcinek emerytury lub renty, rodzinna legitymacja ubezpieczeniowa albo zgłoszenie do ubezpieczenia (druk ZCZA lub ZCNA) wraz z ważną legitymacją studencką/szkolną, w przypadku studentów ubezpieczonych przez uczelnię – ważna legitymacja studencka wraz z dokumentem potwierdzającym zgłoszenie do ubezpieczenia, potwierdzenie przelewu składek (w przypadku osób pracujących na własny rachunek i ubezpieczających się dobrowolnie, emerytów i rencistów).
Jak jest teraz?
Od 1 stycznia 2013 r. dotychczasowe zasady dokumentacji prawa do świadczeń są już nieaktualne. Chcąc skorzystać z pomocy lekarza koniecznym jest potwierdzenie przez pacjenta swojej tożsamości przez okazanie dowodu osobistego, paszportu, prawa jazdy albo legitymacji szkolnej (legitymacja szkolna może być okazana jedynie przez osobę, która nie ukończyła 18. roku życia).
Jeśli jednak system nie potwierdzi prawa do świadczeń (np. na skutek błędu w komputerze), pacjent może złożyć oświadczenie o tym, że jest ubezpieczony. To wystarczy, by lekarz go przyjął. W razie oświadczenia nieprawdy pacjent zostanie obciążony kosztami świadczenia. Pamiętaj, że lekarz nie będzie obciążony odpowiedzialnością za weryfikację praw pacjenta. Obowiązek ewentualnego egzekwowania kosztów udzielonych osobie nieuprawnionej zostanie przeniesiony na Narodowy Fundusz Zdrowia.
Ważny numer
Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej ze środków publicznych będzie weryfikowane przez placówkę ochrony zdrowia na podstawie numeru PESEL osoby ubezpieczonej w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych. W przypadku dzieci do ukończenia 3. miesiąca życia, które nie posiadają numeru PESEL, potwierdzenie na podstawie dokumentu elektronicznego ma następować na podstawie numeru PESEL osoby zobowiązanej do zgłoszenia dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego (w praktyce będzie to rodzic lub prawny opiekun dziecka). Widać zatem, że wszystko odbywać się będzie w formie elektronicznej, a nie jak obecnie w formie papierowej. Oczywiście, gdyby pojawił się problem z potwierdzeniem prawa do świadczeń zdrowotnych na nowych zasadach, zawsze będzie można udokumentować to za pomocą dotychczasowych dokumentów np. ZUS RMUA. Dokumentacja papierowa nie odchodzi zatem całkowicie w zapomnienie.
Jak sprawdzić swoje ubezpieczenie?
Jeżeli nie jesteś pewny swojego ubezpieczenia zdrowotnego, możesz to sprawdzić w łatwy i szybki sposób (choć aby być bardziej precyzyjnym, sprawdzić nasze ubezpieczenie będą mogli pracownicy służby zdrowia – np. panie w rejestracji NZOZ). Wszystko dzięki Centralnemu Wykazowi Ubezpieczonych, w którym znajdują się informacje na temat wszystkich ubezpieczonych w NFZ osób. System został wprowadzony na potrzeby zmienianych zasad dotyczących dokumentowania prawa do świadczeń zdrowotnych wyłącznie przy pomocy nr PESEL.