Aktualnie pracownicy cywilni uprawnieni do otrzymywania dodatku „za kontakt” otrzymują go w kwocie średnio poniżej 30% wynagrodzenia, pomimo iż obowiązujące przepisy przewidują maksymalna jego wysokość do 50% wynagrodzenia. Ponieważ nie została określona dolna granica wysokości dodatku służbowego nie zachodzi konieczność ewentualnego wyrównania wysokości dodatków, natomiast ewentualne zwiększenie wysokości tego dodatku, uzależnione jest od środków finansowych. W stosunku do aktualnie obowiązującego rozporządzenia określono 3 grupy pracowników, uzależniając maksymalną wysokość dodatku od charakteru wykonywanych funkcji na stanowiskach, na których pracownicy wykonują obowiązki służbowe w stałym i bezpośrednim kontakcie z osobami pozbawionymi wolności. Wprowadzono także rozróżnienie ze względu jednostki organizacyjne Służby Więziennej.
Dotychczas pracownikom przysługiwał dodatek w wysokości do 50% wynagrodzenia zasadniczego, bez doprecyzowania charakteru wykonywanych obowiązków oraz jednostki organizacyjnej, pozostawiając to uznaniu kierownika tej jednostki. Najwyższą maksymalną wysokość dodatku z tytułu kontaktu z osobami pozbawionymi wolności określono dla pracowników realizujących w jednostce obowiązki o charakterze penitencjarnym, w aresztach śledczych lub zakładach karnych, w wysokości do 50% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Pracownikom realizującym w jednostce obowiązki w zakresie nadzoru pracy osoby pozbawionej wolności, taki dodatek przysługiwać będzie w wysokości do 40% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego, jeżeli pracownik jest zatrudniony w areszcie śledczym lub zakładzie albo w Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej, ośrodku szkolenia Służby Więziennej lub ośrodku doskonalenia kadr Służby Więziennej, w których to jednostkach jest wykonywana praca przez osoby pozbawione wolności. Dla pracowników realizujących w zakładach karnych lub aresztach śledczych obowiązki o charakterze kierowniczym, samodzielnym lub administracyjnym, dodatek będzie przysługiwał
w wysokości do 30% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.
w wysokości do 30% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.
Dodatek ten ma charakter motywacyjny i zachęcający do pracy z osobami pozbawionymi wolności, stanowi również atrakcyjny finansowy element uposażenia, wpływający na możliwość pozyskiwania do pracy wykwalifikowanych pracowników. Wysokość dodatku ustalono w oparciu o zakres stałego i bezpośredniego kontaktu z osobami pozbawionymi wolności, który jest najwyższy u pracowników realizujących w jednostkach obowiązki penitencjarne (np. wychowawca, psycholog), poprzez obowiązki w zakresie nadzoru pracy osoby pozbawionej wolności (tj. kierowca, szef kuchni, konserwator, technik itp.), a najniższy u pracowników realizujących w jednostce obowiązki o charakterze kierowniczym, samodzielnym lub administracyjnym (np. pracownicy cywilni pionu ewidencyjnego).
Dodatku do wynagrodzenia nie otrzymają pracownicy zatrudnieni w okręgowych inspektoratach Służby Więziennej i w Centralnym Zarządzie Służby Więziennej, w których to jednostkach, pracownicy nie wykonują obowiązków w stałym i bezpośrednim kontakcie z osobami pozbawionymi wolności.