Dla kogo dodatkowy urlop?
Warto wiedzieć, że nie każdy niepełnosprawny ma prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Taki urlop przysługuje bowiem osobom niepełnosprawnym legitymującym się umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnoprawności. Do znacznego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej i wymagającą, w celu pełnienia ról społecznych, stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innych osób w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji. Z kolei niepełnosprawny o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności to osoba z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej lub wymagającą czasowej albo częściowej pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych. Co ważne, prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego, niepełnosprawny nabywa po przepracowaniu roku od dnia zaliczenia go do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.
Wymiar dodatkowego urlopu
Wymiar dodatkowego urlopu wypoczynkowego wynosi 10 dni roboczych w roku kalendarzowym.
Taki urlop dodatkowy zwiększa wymiar urlopu wypoczynkowego osoby niepełnosprawnej. Oznacza to, że niepełnosprawny pracownik, który nabył prawo do dodatkowego urlopu, będzie mógł skorzystać odpowiednio z 30 dni (tj. 20 dni urlopu + 10 dni urlopu dodatkowego) albo 36 dni urlopu wypoczynkowego (tj. 26 dni urlopu + 10 dni urlopu dodatkowego). Należy pamiętać, że urlop dodatkowy jest udzielany na takich samych zasadach, jak zwykły urlop wypoczynkowy. Jest to więc, udzielany w naturze, urlop płatny. W przypadku, gdy nastąpi rozwiązanie lub wygaśnięcie stosunku pracy a pracownik nie wykorzysta w całości przysługującego mu urlopu dodatkowego, pracodawca będzie też zobowiązany wypłacić ekwiwalent pieniężny za ten niewykorzystany urlop. Jest on także udzielany proporcjonalnie do przepracowanych dni. Obliczając wymiar urlopu, należy pamiętać, że czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Oczywiście niepełnosprawny pracownik musi wykorzystać dodatkowe dni wolne zgodnie z wcześniej uzgodnionym z pracodawcą planem urlopowym.
Zbieg prawa do urlopu
Nie należy zapominać, że osoba o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ma prawo do zwolnienia z pracy w wymiarze 21 dni roboczych w danym roku w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym. Łączny wymiar urlopu dodatkowego oraz zwolnienia z pracy przeznaczonego na udział w rehabilitacji nie może jednak przekroczyć 21 dni roboczych w roku kalendarzowym. Pracownik niepełnosprawny nie będzie mógł więc skorzystać z dodatkowego urlopu wypoczynkowego, gdy wykorzysta 21 dni zwolnienia na udział w turnusie rehabilitacyjnym. W przypadku, gdy osoba niepełnosprawna ma prawo do dodatkowego urlopu na podstawie innych przepisów, wówczas dodatkowy urlop wypoczynkowy jej nie przysługuje. Jeżeli jednak wymiar urlopu dodatkowego przysługującego na podstawie odrębnych przepisów jest niższy niż 10 dni roboczych, wtedy może ona wykorzystać pozostałe przysługujące jej dni wolne.