Celem programu jest zapewnienie osobom niesłyszącym i niedosłyszącym, w tym głuchoniewidomym i głuchoniedowidzącym studentom, uczniom szkół policealnych oraz uczestnikom kursów przygotowawczych do egzaminów do szkół wyższych, w zależności od potrzeb, pomocy tłumaczy migowych lub możliwości wykorzystywania w trakcie zajęć oraz egzaminów urządzeń wspomagających słyszenie oraz innych urządzeń, w tym dostosowanych do możliwości i potrzeb wynikających z dysfunkcji słuchu lub słuchu i wzroku.
Dotychczas – w latach 2000-2009 – w ramach programu „PITAGORAS 2007 – program pomocy osobom z uszkodzeniem słuchu” Fundusz dofinansował koszt zakupu urządzeń wspomagających słyszenie dla osób niesłyszących lub niedosłyszących 62 uczelniom w skali całego kraju na łączną kwotę 7 761 838,85 zł. Są to uczelnie publiczne i niepubliczne, o różnych profilach kształcenia – od uczelni ekonomicznych i wyższych szkół biznesu, uczelni informatycznych, medycznych, pedagogicznych i nauk humanistycznych po akademie teatralną, muzyczną i wychowania fizycznego – dostępne i przystosowane dla osób niesłyszących i niedosłyszących na terenie 15 województw.
W ramach programu przewidziano dofinansowanie usług tłumacza migowego świadczącego usługi na rzecz uczestników programu. Maksymalna wysokość środków przeznaczonych na dofinansowanie, w ramach programu, 1 godziny lekcyjnej (45 minut) pracy tłumacza migowego nie może przekroczyć kwoty 35 zł. W przypadku korzystania przez uczelnie lub szkoły policealne z usług tłumaczy, których stawki za godzinę lekcyjną przewyższają maksymalną wysokość środków przeznaczonych na dofinansowanie w ramach programu 1 godziny lekcyjnej pracy tłumacza migowego, to różnicę pomiędzy faktyczną ceną usługi, a a kwotą wynikającą z zasad programu pokrywa uczelnia/szkoła policealna.
Termin składania wniosków przez uczelnie oraz szkoły policealne w 2010 r. trwa do dnia 31 października. Wnioski należy składać w Oddziale Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych właściwym dla siedziby Wnioskodawcy. Podstawą decyzji o przyznaniu pomocy finansowej jest kompletny wniosek wraz z wymaganymi załącznikami, wymienionymi we wniosku.
Wobec konieczności racjonalizacji wydatków Funduszu wynikającej z niedostatecznej wysokości środków finansowych, którymi dysponuje PFRON, Rada Nadzorcza PFRON zdecydowała o zawieszeniu na okres 1 roku zakresu pomocy w ramach programu, w części dotyczącej dofinansowania uczelniom lub szkołom policealnym kosztów zakupu i montażu urządzeń wspomagających słyszenie dla uczestników programu, specjalistycznego sprzętu komputerowego, elektronicznego i oprogramowania oraz poszczególnych elementów służących jego uzasadnionej rozbudowie, specjalistycznych elektronicznych urządzeń brajlowskich oraz poszczególnych elementów służących ich uzasadnionej rozbudowie, urządzeń lektorskich, kserokopiarki, faxu