- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoDomowa Opieka Medyczna - na czym polega nowy program?

    Domowa Opieka Medyczna – na czym polega nowy program?

    Domowa Opieka Medyczna

    Program Domowej Opieki Medycznej ma na celu zdalne monitorowanie stanu zdrowia pacjentów zmagających się z Covid – 19. Program ma wykorzystywać pulsoksymetr jako narzędzie diagnostyczne i aplikację PulsoCare do przekazywania i monitoringu danych pacjentów.

    Kto może skorzystać z Domowej Opieki Medycznej?

    Domowa Opieka Medyczna to program, który ma obejmować pacjentów z Covid – 19, którzy:

    1. ukończyli 55 lat są automatycznie włączeni do programu Domowej Opieki Medycznej; po stwierdzeniu pozytywnego wyniku na COVID-19 pacjentowi zostanie dostarczony pulsoksymetr przez pracownika Poczty Polskiej;
    2. mają mniej niż 55 lat wykorzystują jedną z dwóch ścieżek:
    • wypełniają formularz Pulsocare, który znajduje się na stronie Ministerstwa Zdrowia lub
    • kwalifikowani są przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, zarejestrowanego w systemie DOM.

    \Pacjenci objęci programem Domowej Opieki Medycznej zostaną objęci zdalnym monitoringiem parametrów, w tym poziomu saturacji, czyli nasycenia krwi tętniczej tlenem, tętna, temperatury oraz objawów chorobowych. Wprowadzenie bieżącego nadzoru nad pacjentami pozostającymi w izolacji domowej jest konieczne ze względu na wysoki poziom stwierdzanych zakażeń. Taki nadzór będzie sprawowany w sposób ciągły przez Centrum Kontaktu powołane przez Ministerstwo Zdrowia. Pacjent będzie sam dokonywał pomiarów stanu zdrowia z użyciem pulsoksymetru i aplikacji PulsoCare. Pulsoksymetr zostanie dostarczony do domu pacjenta.


    Monitoring pacjenta w ramach Domowej Opieki Medycznej

    Konsultanci i lekarze będą monitorować wyniki pomiarów pacjentów i w razie konieczności wezwą Pogotowie Ratunkowe. W sytuacjach niepokojących pacjent zostanie skierowany na zdalną konsultację, która odbędzie się w formie teleporady. Jak przekonują Autorzy projektu, kluczowe w tym procesie jest odpowiednio wczesne uchwycenie przez lekarzy grupy pacjentów, którzy ze względu na pogorszenie stanu zdrowia powinni trafić na leczenie szpitalne. System będzie nadzorowany w Centrum Kontaktu przez całą dobę, stanowiąc wsparcie dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.

    Źródło:
    Serwis Rzeczypospolitej Polskiej
     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE