Wysłanie dziecka do przedszkola skutkuje koniecznością dokonywania comiesięcznych opłat. Przedszkole może pobierać opłaty od rodziców dzieci wyłącznie za wyżywienie oraz świadczenia udzielane w czasie pobytu dziecka w placówce, który przekroczył ustalony wymiar bezpłatnych zajęć obejmujących zajęcia wychowawcze, opiekuńcze i dydaktyczne (wymiar bezpłatnych zajęć nie może być jednak niższy niż 5 godzin dziennie). Pobierane opłaty mogą dotyczyć jedynie posiłków wydawanym dzieciom w każdym czasie oraz zajęć dodatkowych, które z kolei mogą być prowadzone wyłącznie w godzinach poza „darmowym” nauczaniem i wychowaniem przedszkolaków. Wszystkie opłaty muszą być wyraźnie oznaczone wraz z podaniem informacji, że zajęcia dodatkowe są nieobowiązkowe i jako takie nie muszą być przez rodziców wybierane i opłacane.
Rząd wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rodziców przedszkolaków chce, aby przedszkola były tańsze i to dla wszystkich dzieci. W tym celu planuje nowelizację ustawy o systemie oświaty. Proponowane zmiany wchodzą w zakres tzw. pakietu prorodzinnego, mającego na celu popularyzację posiadania licznej rodziny.
Przyszłoroczny budżet ma objąć większą ilość pieniędzy przeznaczanych na rozwój edukacji w placówkach przedszkolnych, zwiększenie liczby miejsce oraz poprawę warunków wychowania przedszkolnego. Nowe rozwiązania mają zostać skierowane na każde dziecko w wieku od 2 do 5 lat bez względu na czas pobytu w placówce. Bardzo ważną informacją jest planowane częściowe i całkowite zwolnienie z opłat przedszkolnych dla najbiedniejszych rodzin – dopiero jednak od stycznia 2014 r. Od września 2013 r. – za 6 i 7 godzinę rodzice zapłacą po 1 zł, a od września 2014 r. – symboliczną złotówkę będą płacić za 6, 7 i 8 godzinę zajęć. Docelowo – od września 2015 r. – każda godzina pobytu dziecka w przedszkolu – ponad bezpłatny wymiar – będzie kosztowała maksymalnie 1 złoty. Nowelizacja będzie dotyczyła także obowiązków gminy w zakresie zapewnienia miejsc przedszkolnych. Od września 2014 r. miejsce w przedszkolu należeć się będzie każdemu czterolatkowi, a od 2016 r. także trzylatkowi, oczywiście jeżeli tylko rodzice wyrażą wolę zapisania dziecka do przedszkola. W szczególnie uzasadnionych przypadkach do przedszkoli będą przyjmowane dzieci, które ukończyły 2 lata.