- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoDzierżawa praw autorskich

    Dzierżawa praw autorskich

    Tak naprawdę omawiana kwestia jest w praktyce bardzo problematyczna, ponieważ ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych w żaden sposób nie przewiduje wprost instytucji dzierżawy praw autorskich. Nie znaczy to jednak, że taka konstrukcja prawna jest niemożliwa.

    Przeniesienie praw autorskich do jakiegokolwiek utworu następuje z reguły na podstawie właściwej umowy, czy też w drodze dziedziczenia. Możliwe jest także zawarcie licencji, czyli umowy o korzystanie z utworu. Wracając jednak do kwestii dzierżawy praw autorskich – należy stwierdzić, że podstawę do tego typu rozwiązań podaje sam Sąd Najwyższy, który zauważa, że unormowanie w Prawie autorskim umów mających za przedmiot prawa autorskie nie eliminuje stosowania przepisów Kodeksu cywilnego, w tym jego części szczególnej. Nie jest więc wykluczone zawieranie umów innych, aniżeli przewidziane w prawie autorskim umowy o przeniesienie autorskich praw majątkowych albo umowy o korzystanie z utworu (licencyjne), przy uwzględnieniu specyfiki praw autorskich. Nie ma też więc podstaw do wyłączenia – z zasady – dopuszczalności ustanowienia dzierżawy na prawach autorskich, oczywiście przy spełnieniu przesłanek określonych w art. 709 KC. Dzierżawa musiałaby obejmować przynajmniej jedno pole eksploatacji i związaną z nim możliwość uzyskiwania pożytków, na przykład dawać dzierżawcy prawo odpłatnego wystawiania utworu (por. wyrok SN z 26.01.2011 r. sygn. akt IV CSK 274/10).

    Powołany art. 709 KC stanowi, że przepisy o dzierżawie rzeczy stosuje się odpowiednio do dzierżawy praw. Przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się zatem oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz. Czynsz może być zastrzeżony w pieniądzach lub świadczeniach innego rodzaju. Może być również oznaczony w ułamkowej części pożytków. Przedmiotem dzierżawy mogą być tylko takie rzeczy, których charakter dopuszcza przynoszenie przez nie pożytków, choć z drugiej strony rzeczy przynoszące pożytki mogą być również przedmiotem najmu pod warunkiem, że najemca nie będzie uprawniony do pobierania pożytków. Chociażby z tego powodu stworzenie zamkniętych katalogów rzeczy mogących być wyłącznie przedmiotem umowy najmu lub wyłącznie umowy dzierżawy nie jest możliwe. Jest to zatem furtka, która pozwala na stosowanie przepisów regulujących dzierżawę bezpośrednio do utworów rozumianych na gruncie Prawa autorskiego. Pamiętajmy przy tym, że dzierżawca powinien wykonywać swoje prawo zgodnie z wymaganiami prawidłowej gospodarki i nie może zmieniać przeznaczenia przedmiotu dzierżawy bez zgody wydzierżawiającego. Tym samym niedozwolona jest jakakolwiek ingerencja w wydzierżawiany utwór, chyba że dzierżawca będzie miał na to wyraźne pozwolenie wydzierżawiającego. Bez zgody wydzierżawiającego dzierżawca nie może oddawać przedmiotu dzierżawy osobie trzeciej do bezpłatnego używania ani go poddzierżawiać. W razie naruszenia powyższego obowiązku wydzierżawiający może dzierżawę wypowiedzieć bez zachowania terminów wypowiedzenia.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE