- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoE-sąd od 1 stycznia

    E-sąd od 1 stycznia

    Elektronizację postępowania upominawczego wprowadzone zostaje w celu uproszenia i przyspieszenia procesu uzyskania tytułu wykonawczego w stosunkowo nieskomplikowanych sprawach. Dotychczas główną bolączką stron dochodzących swoich należności był długi czas, który upływał od momentu wniesienia pozwu do skierowania tytułu na drogę postępowania egzekucyjnego. Celem wprowadzenia elektronicznego postępowania upominawczego jest odciążenie sądów rozpatrujących sprawy, w których stan faktyczny nie jest skomplikowany, a co za tym idzie nie wymaga przeprowadzenia postępowania dowodowego. Wprowadzone zmiany pociągną za sobą także istotne oszczędności budżetowe. Szacunki, wykonane na etapie opracowania koncepcji budowy e-Sądu, pokazały, że przy rocznym wpływie około 400.000 pozwów można uzyskać oszczędności rzędu 15.000.000 zł. Jest to różnica kosztów obsługi takiej liczby pozwów w sposób tradycyjny i kosztów obsługi tych samych pozwów w trybie elektronicznym. Oznacza to, że całkowite nakłady na system powinny skompensować się zwrócić już w pierwszych miesiącach jego funkcjonowania, a dalsze lata przyniosą już istotne oszczędności.
     
     
     
    Formularze elektroniczne mają ułatwić konstruowanie pism procesowych i znacznie wyeliminować niebezpieczeństwo zaistnienia braków formalnych takich pism, co wiąże się ze zmniejszeniem ilości doręczeń dokonywanych w dotychczasowy sposób. Przewidziano, że komunikacja między powodem i sądem elektronicznym będzie odbywać się wyłącznie w drodze elektronicznej, a między pozwanym i sądem elektronicznym w drodze tradycyjnej, chyba że pozwany sam zainicjuje komunikację elektroniczną – wysyłając pismo drogą elektroniczną. Elektroniczny obieg informacji pozwoli również na elektroniczną archiwizację akt sądowych w sprawach rozpatrywanych w e-Sądzie. Beneficjentami oszczędności będzie nie tylko wymiar sprawiedliwości, ale również strony postępowania.
     
    Istota elektronicznego postępowania upominawczego polegać ma na umożliwieniu elektronicznej komunikacji z sądem, w tym również złożenia i opłacenia pozwu oraz utrwalaniu czynności w elektronicznym postępowaniu upominawczym tylko w systemie informatycznym, gdyż założeniem nowego trybu jest rezygnacja z prowadzenia akt papierowych. Ponadto istotą wprowadzenia e-sądu polegać będzie na szybkim wydaniu orzeczenia tylko i wyłącznie jako dokumentu elektronicznego i ograniczeniu czynności sądu do niezbędnego minimum i wprowadzenie zasady, że czynności powoda podjęte w inny sposób, niż drogą elektroniczną nie wywołują skutków i nie będą przez sąd procedowane. Spodziewanym efektem postępowania przed e-Sądem będzie zatem istotne obniżenie kosztów postępowania oraz skrócenie czasu wydania nakazu. Elektronizacja postępowania upominawczego obejmuje obszar merytoryczny od złożenia pozwu do złożenia wniosku egzekucyjnego u komornika sądowego. Efektem wprowadzanych zmian będzie przyspieszenie postępowania – przede wszystkim poprzez uproszczenie procesu oraz jego automatyzację a także poprzez specjalizację pracowników e-Sądu. Ponadto zostanie zminimalizowana liczba dokumentów składanych do sądu i komornika, obarczonych wadami oraz obniżone zostaną koszty prowadzenia postępowania.
     
     
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE