- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoE-zwolnienia od 2015 roku?

    E-zwolnienia od 2015 roku?

    E-zwolnienia 

    Projekt przewiduje, że dowodami stwierdzającymi czasową niezdolność do pracy z powodu choroby będą zaświadczenia lekarskie wystawione w formie dokumentu elektronicznego, kopie zaświadczeń lekarskich (wydruk zaświadczenia lekarskiego) oraz zaświadczenia lekarskie sporządzone w formie pisemnej. Lekarze, za pomocą systemu  teleinformatycznego udostępnionego przez ZUS, będą tworzyli swój profil informacyjny. Na tym profilu, na podstawie danych identyfikacyjnych uzyskanych od pacjenta, będą mieli dostęp do jego danych, danych jego płatników składek, a także danych członków rodziny jeżeli zwolnienie będzie związane z koniecznością sprawowania osobistej opieki nad członkiem rodziny. Dane te będą automatycznie zapisane w zwolnieniu lekarskim, a ich aktualność będzie potwierdzana przez ubezpieczonego. Wystawione w ten sposób zwolnienie będzie przekazywane automatycznie tj. z chwilą wypełnienia formularza elektronicznego zaświadczenia przez lekarza i jego podpisania, na elektroniczną skrzynkę podawczą ZUS. 

    Kopia zwolnienia

    Projektodawcy zakładają, że obok e-zwolnienia funkcjonować będzie kopia zwolnienia tj. wydruk zwolnienia wystawionego w formie elektronicznej, zaopatrzony w podpis i pieczęć lekarza. Sporządzenie takiej kopii będzie możliwe tylko po wystawieniu zwolnienia w formie elektronicznej. Kopia będzie sporządzana na prośbę pacjenta, przy czym w niektórych przypadkach pacjent będzie zobowiązany do żądania kopii, np. wtedy gdy płatnik nie będzie posiadał profilu informacyjnego płatnika składek, na który ZUS będzie przekazywał otrzymywane zwolnienie lekarskie

    Zwolnienie w formie pisemnej

    Po zmianach zaświadczenie lekarskie w formie pisemnej będzie mogło być wystawione np. w przypadku braku połączenia internetowego. W takiej sytuacji będzie można się posłużyć gotowymi blankietami uprzednio wydrukowanymi z programu przez wystawiającego lekarza. Każdy blankiet wydrukowany przez lekarza ze swojego profilu będzie rejestrowany przez system. Blankiety będą miały identyfikator, który będzie przypisany do danego lekarza sporządzającego wydruk. Wydruk ten będzie mógł zostać wypełniony przez lekarza wystawiającego zwolnienie. Lekarze w ciągu 3 dni będą musieli wprowadzić do systemu teleinformatycznego zaświadczenia wystawione w formie pisemnej. Z kolei ZUS będzie miał obowiązek przechowywania zwolnień lekarskich przez okres 3 lat od końca roku kalendarzowego, w którym zostały one wystawione. 

    Profil płatnika składek

    Projekt zakłada, że pracodawca rozliczający składki za więcej niż 5 osób będzie zobowiązany do utworzenia, za pomocą systemu teleinformatycznego udostępnionego przez ZUS, profilu płatnika składek. Pracodawca nie posiadający profilu informacyjnego będzie musiał otrzymać kopię zwolnienia od pracownika. Pracownik będzie zobowiązany, w terminie 7 dni, uzyskać kopię zwolnienia i dostarczyć ją pracodawcy. 

    Inne projektowane zmiany

    W projekcie uregulowane zostaną także kwestie wystawiania zwolnień przez lekarzy orzeczników na skutek kontroli. Również i w tych przypadkach obowiązywać będzie zaświadczenie w formie dokumentu elektronicznego. Zmiany przewidują również określenie  zasad wnioskowania przez ubezpieczonego o świadczenia pieniężne z ubezpieczenia społecznego.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE