- Reklama -
czwartek, 21 listopada 2024
- Reklama -
Więcej

    Egzamin na komornika

    Projekt rozporządzenia zawiera cztery rozdziały. Pierwszy z nich zawiera przepisy odnoszące się do trybu i terminu zgłaszania kandydatów na członków komisji oraz powoływania i odwoływania członków komisji. Zgodnie z projektem rozporządzenia członków komisji egzaminacyjnej powołuje Minister Sprawiedliwości w terminie do dnia 31 marca roku, w którym upływa kadencja poprzedniej komisji. Może on się zwrócić do prezesów sądów apelacyjnych o wskazanie kandydatów na członków komisji – spośród sędziów sądu apelacyjnego oraz sędziów sądu okręgowego, którzy orzekają na obszarze właściwości sądu apelacyjnego.

    W drugim rozdziale projektu rozporządzenia zostały zamieszczone regulacje odnoszące się do trybu i przeprowadzania egzaminu konkursowego. Według projektu egzamin konkursowy rozpoczyna się we wszystkich właściwych izbach komorniczych w tym samym dniu i o tej samej godzinie. Datę egzaminu ma określić minister sprawiedliwości w dzienniku o zasięgu ogólnopolskim i Biuletynie Informacji Publicznej. Egzamin konkursowy będzie trwać 150 minut, a prace egzaminacyjne zostaną oznaczone indywidualnym kodem.

    Rozdział trzeci projektu rozporządzenia ustanawia tryb i sposób przeprowadzania egzaminu końcowego. Analogicznie do egzaminu konkursowego, egzamin komorniczy przeprowadzony będzie we wszystkich właściwych izbach komorniczych w tym samym dniu o tej samej godzinie. Egzamin komorniczy według projektu składać ma się z części pisemnej i ustnej. Pisemna cześć tego egzaminu odbędzie się jednego dnia i będzie trwać sześć godzin. Przerwa pomiędzy częścią pisemną, a częścią ustną egzaminu nie może trwać krócej niż 5 dni i dłużej niż 14 dni. W części ustnej egzaminu komorniczego zdający ma nie więcej niż 15 minut na przygotowanie się do odpowiedzi na pytania wcześniej przez siebie wylosowane. Skład komisji w trakcie części ustnej egzaminu jednego zdającego musi być pełny oraz nie może ulęgać zmianie.

    Proponuje się, aby komisja egzaminacyjna sporządziła protokół egzaminu dla każdej osoby składającej egzamin, który będzie zawierać: datę części pisemnej egzaminu, datę części ustnej egzaminu, skład komisji, imię, nazwisko i adres zdającego, datę jego urodzenia, imiona rodziców, ogólny wynik egzaminu oraz uwagi dotyczące przebiegu egzaminu, a także podpisy członków komisji.

    W rozdziale 4, w którym zawarte są przepisy końcowe zaproponowano, aby rozporządzenie weszło w życie z dniem 28 grudnia 2007 roku.

    www.SerwisPrawa.pl

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE