Zgodnie z treścią art. 4 ust. 3 w/w aktu prawnego, członkowie spółdzielni, którzy oczekują na ustanowienie na ich rzecz spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego albo prawa odrębnej własności lokalu, są obowiązani uczestniczyć w pokrywaniu kosztów budowy lokali przez wnoszenie wkładów mieszkaniowych lub budowlanych. Wkładem mieszkaniowym określamy kwotę pieniężną jaką członek spółdzielni musi wnieść w wysokości odpowiadającej różnicy między kosztem budowy przypadającym na jego lokal, a uzyskaną przez spółdzielnię pomocą ze środków publicznych lub z innych środków uzyskanych na sfinansowanie kosztów budowy lokalu. Wkład ten podlega egzekucji komorniczej.
Zasady dotyczące prowadzenie egzekucji z wkładu mieszkaniowego nie znajdziemy jednak w omawianym akcie prawnym, lecz w ustawie z dnia 16 września 1982 r. – Prawo spółdzielcze. Jak stanowi jej art. 27 – członek może rozporządzać swoimi roszczeniami do spółdzielni o wypłatę udziałów oraz o zwrot wkładów lub o wypłatę ich równowartości ze skutecznością od dnia, w którym roszczenia te stały się wymagalne. Wierzyciel członka może uzyskać zaspokojenie z jego udziałów dopiero z chwilą ustania członkostwa. Jeżeli egzekucja z innego majątku członka okaże się bezskuteczna, a przepis szczególny nie stanowi inaczej, wierzyciel członka może skierować egzekucję do wniesionych przez członka wkładów. W takim wypadku roszczenie członka o zwrot wkładów lub ich równowartości staje się wymagalne po upływie sześciu miesięcy od dnia zajęcia wkładów, chyba że wymagalność tego roszczenia nastąpiła wcześniej na podstawie innych przepisów. W razie zajęcia przez wierzyciela członka wkładów stanowiących środki produkcji, spółdzielni służy prawo pierwszeństwa ich nabycia w postępowaniu egzekucyjnym. Wierzytelności spółdzielni do członka z tytułu wpłat na udziały nie podlegają zajęciu na rzecz wierzycieli spółdzielni. Nie zapominajmy przy tym, że roszczenia o wypłatę udziałów, udziału w nadwyżce bilansowej oraz z tytułu zwrotu wkładów albo ich równowartości pieniężnej ulegają przedawnieniu z upływem trzech lat.
Jak zaznaczył sąd apelacyjny w Poznaniu w wyroku z dnia 15 lutego 2007 r. (sygn. akt I ACa 1075/06), przepis art. 27 § 1 Prawa spółdzielczego dopuszcza rozporządzanie przez członka już w czasie trwania członkostwa jego roszczeniami do spółdzielni o zwrot wpłat dokonanych na udziały, z tym jednak zastrzeżeniem, że rozporządzenia te stają się skuteczne od dnia, w którym roszczenia stały się wymagalne. Z dniem zaś wymagalności roszczeń rozpoczyna się także w stosunku do ich nabywcy bieg terminu przedawnienia przewidzianego w art. 29 § 1 Prawa spółdzielczego. Zbycie bowiem wierzytelności o wypłatę udziałów nie zmienia treści praw majątkowych członka do spółdzielni. Te same zasady obowiązują w sytuacji, gdy przejście wierzytelności po powstaniu zobowiązania na inne osoby wynika z przepisu ustawy. Stosunek zobowiązaniowy nie ulega wówczas zmianie, zmieniają się tylko osoby w nim uczestniczące. Stąd i terminy przedawnienia roszczeń z art. 29 § 1 Prawa spółdzielczego, tak jak przeciwko byłym członkom, biegną i przeciwko osobom, które przyjęły wierzytelności byłych członków.