Właściwość komornika
Egzekucję z wynagrodzenia przeprowadza komornik właściwy dla rewiru miejsca zamieszkania lub pobytu dłużnika. W przypadku egzekucji świadczeń alimentacyjnych właściwość komornika jest tzw. właściwością przemienną. Oznacza to, że wierzyciel może zgłosić wniosek o wszczęcie egzekucji również do komornika sądu właściwego według miejsca swojego zamieszkania. Oczywiście wierzyciel ma prawo do wyboru dowolnego komornika z całej Polski, jednakże w razie zbiegu egzekucji prowadzonych przez różnych komorników, właściwym będzie komornik wskazany powyżej.
Wynagrodzenie za pracę
Wynagrodzeniem za pracę jest periodyczne, czyli płatne okresowo świadczenie należne pracownikowi w zamian za pracę. W jego skład wchodzą również nagrody i premie przysługujące dłużnikowi za okres jego zatrudnienia, jak również związanego ze stosunkiem pracy zysku lub udziału w funduszu zakładowym oraz wszelkich innych funduszach, pozostających w związku ze stosunkiem pracy. Należy pamiętać, że wynagrodzenie to podlega ochronie wynikającej z przepisów prawa pracy.
Z wynagrodzenia za pracę można dokonać potrąceń należności egzekwowanych w celu zaspokojenia świadczeń alimentacyjnych i świadczeń innych niż alimentacyjne. W przypadku egzekucji alimentów potrącenia mogą być dokonywane do wysokości 3/5 wynagrodzenia bez względu na jego wysokość. W przypadku egzekucji, innych niż alimenty, należności potrącenia mogą wynosić maksymalnie połowę pensji z tym, że wolna od egzekucji jest kwota minimalnego wynagrodzenia, przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. W przypadku, gdy pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy wyżej wymienione kwoty ulegają zmniejszeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy.
Wszczęcie egzekucji i zajęcie
Celem wszczęcia egzekucji komorniczej wierzyciel powinien napisać do komornika wniosek o wszczęcie egzekucji i załączyć tytuł wykonawczy. W takim przypadku jako sposób egzekucji należy wskazać wynagrodzenie za pracę w określonym zakładzie pracy. Do egzekucji z wynagrodzenia za pracę komornik przystępuje przez jego zajęcie. W tym celu wzywa on pracodawcę aby do wysokości egzekwowanej kwoty i aż do pełnego pokrycia długu nie wypłacał dłużnikowi, poza kwotą wolną od zajęcia, żadnego wynagrodzenia. Jednocześnie wzywa go aby przekazywał zajęte wynagrodzenie bezpośrednio wierzycielowi egzekwującemu, zawiadamiając komornika o pierwszej wypłacie lub też przekazywał zajęte wynagrodzenie komornikowi w wypadku, gdy do wynagrodzenia jest lub zostanie w dalszym toku postępowania egzekucyjnego skierowana jeszcze inna egzekucja, a wynagrodzenie w części wymagalnej nie wystarcza na pokrycie wszystkich egzekwowanych świadczeń wymagalnych. Poucza on także pracodawcę o skutkach niezastosowania się do wezwania. Stosownie do okoliczności może on wezwać pracodawcę do przekazywania mu zajętego wynagrodzenia bezpośrednio Dokonując takiego zajęcia komornik wzywa ponadto pracodawcę, aby w ciągu tygodnia przedstawił za okres trzech miesięcy poprzedzających zajęcie, za każdy miesiąc oddzielnie, zestawienie periodycznego wynagrodzenia dłużnika za pracę oraz oddzielnie jego dochodu z wszelkich innych tytułów. Pracodawca powinien również podać, w jakiej kwocie i w jakich terminach zajęte wynagrodzenie będzie przekazywane wierzycielowi. W razie istnienia przeszkód do wypłacenia wynagrodzenia za pracę pracodawca ma obowiązek złożyć oświadczenie o rodzaju tych przeszkód, a w szczególności podać, czy inne osoby roszczą sobie prawa, czy i w jakim sądzie toczy się sprawa o zajęte wynagrodzenie i czy oraz o jakie roszczenia została skierowana do zajętego wynagrodzenia egzekucja przez innych wierzycieli. Jednocześnie komornik musi zawiadomić dłużnika, że w granicach określonych powyżej nie wolno mu odbierać wynagrodzenia, poza częścią wolną od zajęcia, ani rozporządzać nim w żaden inny sposób.
Ciągłość zajęcia
W przypadku tego rodzaju egzekucji obowiązuje zasada ciągłości zajęcia wynagrodzenia. Oznacza to, że zajęcie wynagrodzenia obowiązuje nadal choćby po zajęciu nawiązano z dłużnikiem lub zlecenia albo zakład pracy przeszedł na inną osobę, jeżeli osoba ta o zajęciu wiedziała. W przypadku rozwiązania mowy o pracę z dłużnikiem dotychczasowy pracodawca ma obowiązek uczynić wzmiankę o zajęciu na wydawanym dłużnikowi świadectwie pracy. Jeżeli nowy pracodawca dłużnika jest mu znany, powinien przesłać mu zawiadomienie komornika i dokumenty dotyczące zajęcia wynagrodzenia. Nowy pracodawca, któremu pracownik przedstawi świadectwo pracy ze wzmianką o zajęciu należności, zawiadamia komornika o zatrudnieniu pracownika wskazanego we wzmiance. Jeżeli nowy pracodawca, któremu pracownik nie okazał świadectwa pracy, dowie się, gdzie pracownik był przedtem zatrudniony, obowiązany jest zawiadomić poprzedniego pracodawcę o jego zatrudnieniu, chyba że pracownik przedstawi zaświadczenie tego pracodawcy stwierdzające, że jego należności nie były zajęte.
Skutki zajęcia
Zajęcie wynagrodzenia za pracę ma taki skutek, że w stosunku do wierzyciela nieważne są rozporządzenia wynagrodzeniem przekraczające część wolną od zajęcia, dokonane po jego zajęciu a także przed zajęciem, jeżeli wymagalność wynagrodzenia następuje po zajęciu. Na podstawie dokonanego zajęcia wierzyciel może wykonywać wszelkie prawa i roszczenia dłużnika, zaś na żądanie wierzyciela komornik musi mu wydać odpowiednie zaświadczenie.