- Reklama -
niedziela, 24 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoEkonomia subskrypcji wchodzi do windykacji

    Ekonomia subskrypcji wchodzi do windykacji

    Od kilku lat przyzwyczajamy się, że wiele usług dostępnych jest już w modelach subskrypcyjnych, czyli takich, w których za niewielką miesięczną opłatę otrzymujemy dostęp do określonych usług, najczęściej w nielimitowanej ilości. Dotychczas subskrypcje kojarzyły się nam z dostępem do platform z filmami, usług telekomunikacyjnych. Okazuje się jednak, że taki model świadczenia usług zaczyna być popularny również w innych obszarach, w tym także w przypadku usług finansowych, do których zalicza się usługi zarządzania należnościami.


    We wrześniu tego roku ruszyła pierwsza w Polsce platforma internetowa www.vibil.pl , która umożliwia świadczenie usług windykacyjnych właśnie w modelu subskrypcyjnym. Platforma uruchomiona została przez wrocławską spółkę Kreos Sp. z o. o., wchodzącą w skład notowanej na New Connect grupy kapitałowej Femion Technology S.A. Jest to kolejne innowacyjne rozwiązanie,które zostało przygotowane i opracowane w ramach podmiotów tej grupy. Warto w tym miejscu przypomnieć, że inna spółka z grupy rozpoczęła niedawno świadczenie usług dostępu do informacji z rachunku bankowego, a jeszcze inna oferuje odroczone płatności dla firm.
    O tym, że na nowoczesne rozwiązania w zakresie zarządzania wierzytelnościami, które obejmują zarówno usługi monitorowania należności, prowadzenia działań windykacji na drodze polubownej, jak i windykację prawną może być duże zainteresowanie, świadczą dane statystyczne. W Polsce od kilku lat narasta problem terminowego regulowania płatności. Jak wskazują badania, osiem na dziesięć firm zgłasza problemy z terminowym regulowaniem należności przez kontrahentów. Zapobiegać temu miały wprowadzane kolejne zmiany prawne, których celem było przeciwdziałanie zatorom płatniczym, ale one również okazały się mało skuteczne.

    O ile duże firmy są w stanie radzić sobie z takimi problemami, zatrudniając rzeszę pracowników wewnętrznych działów monitoringu i windykacji, to małe i średnie firmy mają  z tym duży problem. Warto wspomnieć, że nieliczne firmy weryfikują w sposób usystematyzowany swoich klientów co później przekłada się negatywnie na jakość posiadanego portfela niespłaconych zobowiązań.Dodatkowo tylko niewielka część z małych i średnich przedsiębiorstw, z zarejestrowanych w Polsce ponad 3 milionów przedsiębiorców korzysta z systemowych rozwiązań do zarządzania należnościami.

    Za przyczynę takiego stanu najczęściej przedsiębiorcy wskazują obawę w zakresie pogorszenia relacji z kontrahentami oraz wysokie koszty i skomplikowane procedury korzystania z takich usług. Jednak przeprowadzone niezależne badania przeczą takim twierdzeniom, gdyż z przeprowadzonych badań wynika, że w przypadku40 procent firm, które zdecydowały się na wdrożenie systemowego zarządzania wierzytelnościami, firmy te nie tylko nie odczuły negatywnych reakcji ze strony swoich kontrahentów, ale nawet co piąta firma stwierdziła, że kontakty takie się poprawiły.Wynika to z faktu, że wielu kontrahentów nie płaci terminowo należności, bo nie przywiązuje wagi do terminowej zapłaty. Dzieje się tak dlatego, że najczęściej opóźnienie w zapłacie nie wiąże się dla nich z żadnymi negatywnymi konsekwencjami, a w ten sposób mogą korzystać z dodatkowego darmowego finansowania.

    Okazuje się, że również wdrożenie zarządzania należnościami nie musi się wiązać  z kosztowną lub skomplikowaną procedurą. System ViBIL umożliwia bowiem całkowicie zdalnie, kompleksowe i oparte na niskich kosztach nowoczesne rozwiązanie w tym zakresie. Co również ważne, system ten nie jest jedynie platformą czy narzędziem do samodzielnego prowadzenia windykacji, ale umożliwia on za symboliczną opłatą zlecenie czynności monitoringu i windykacji, które prowadzone są zgodnie z odpowiednimi procedurami  i zasadami zgodnymi z prawem.

    W pierwszej kolejności prowadzone są zautomatyzowane czynności związane  z przypomnieniem o nadchodzącym terminie zapłaty. Dopiero w razie braku uregulowania  w terminie płatności wynikającej z faktury rozpoczynane są czynności związane z polubownym doprowadzeniem do płatności. Dopiero gdy również te działania nie przyniosą skutku w postaci zapłaty faktury,prawnicy spółki Kreos przygotowują dokumenty prawne związane  z wniesieniem pozwu o zapłatę do sądu, a po jego uzyskaniu wszczynają egzekucję komorniczą. To co zdecydowanie wyróżnia usługę VIBIL, to sposób rozliczenia, czyli świadczenie jej w ramach miesięcznego abonamentu w wysokości 49 zł netto.

    Przedsiębiorca korzystający z usługi świadczonej za pośrednictwem platformy ViBIL,poza opłatą abonamentową nie ponosi innych opłat i kosztów związanych z windykacją czy dochodzeniem należności, w tym także nie ponosi kosztów związanych z uiszczaniem opłat sadowych czy egzekucyjnych. Oznacza to, że cała należność wynikająca z faktury trafia do klienta, a wszystkimi poniesionymi przez windykatora opłatami i kosztami obciążany jest dłużnik. Co również ważne, wszelkie koszty i opłaty obciążające dłużnika wynikają z przepisów prawa i nie są doliczane żadne inne opłaty.

    Zaproponowane przez spółkę Kreos rozwiązanie ma bardzo dużą szansę powodzenia na rynku zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę, że za rozwiązaniem tym stoi również doświadczony zespół pracowników, posiadający kilkunastoletnie doświadczenie w obszarze zarządzania wierzytelnościami i windykacji,  a CEO spółki jest doświadczony prawnik Jarosław Olejarz – radca prawny, który w swoim dorobku zawodowym ma wieloletnie doświadczenie w kierowaniu departamentem windykacji w banku, a także zarządzanie zespołami zarządzania należności dla wielu podmiotów. Warto także nadmienić, że spółka Kreos jako podmiot posiadający zezwolenie na zarządzanie wierzytelnościami funduszy sekurytyzacyjnych wydaną przez Komisję Nadzoru Finansowego, posiada właściwe procedury i narzędzia umożliwiające zarządzanie wierzytelnościami masowymi.

    System Vibil.pl dostępny jest także na stronie www.zlecwindykacje.pl, gdzie wystarczy się zarejestrować i zlecić rozpoczęcie odpowiednich działań windykacyjnych.

    Autor/Źródło: Autor zewnętrzny

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE