- Reklama -
czwartek, 21 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaStudenci prawaKarieraElastyczne formy zatrudnienia – raport ZL

    Elastyczne formy zatrudnienia – raport ZL

    Jak wskazują wyniki badania, polscy pracodawcy stosunkowo chętnie wdrażają elastyczne formy zatrudnienia: 56 proc. respondentów deklaruje bowiem, że już wprowadziło je w swoich firmach. Warto przy tym zaznaczyć, że pracodawcy mają swoje „ulubione” spośród elastycznych form. Zdecydowanie najczęściej stosują umowy cywilnoprawne – taką opinie wyraziło aż 76 proc. ankietowanych. Znacznie mniej respondentów podało przykład indywidualnego rozkładu czasu pracy (45 proc.) i pracę w niepełnym wymiarze (38 proc.). Stosunkowo rzadko polscy pracodawcy korzystają z elastycznych form zatrudnienia w postaci outsorcingu, samozatrudnienia lub umowy agencyjnej, telepracy, pracy w systemie weekendowym (każda z tych form uzyskała 15 proc. głosów). Najrzadziej pracodawcy wprowadzają w swoich firmach system skróconego tygodnia pracy, pracę nakładczą i możliwość wypożyczenia swoich pracowników (4 proc.).
    Konsultanci Zielonej Linii próbowali się także dowiedzieć, czy istnieje zależność pomiędzy zajmowanym stanowiskiem i kwalifikacjami zawodowymi a częstotliwością stosowania elastycznych form zatrudnienia. W efekcie na zadane pracodawcom pytanie: „Na jakich stanowiskach pracy w Państwa firmie najczęściej są stosowane elastyczne formy zatrudnienia?” ponad połowa ankietowanych odpowiedziała, że są to stanowiska ściśle wyprofilowane: specjaliści (36 proc.) i pracownicy wykwalifikowani (34 proc.). Najrzadziej, zdaniem ankietowanych, tego typu zatrudnienie stosuje się w przypadku zatrudniania kadry wspierającej – obsługi administracyjno-technicznej oraz kadry zarządzającej, menedżerów (9 proc.). Zdecydowana większość ankietowanych stwierdziła, że stosowanie elastycznych form zatrudnienia przynosi korzyści zarówno firmie, jak i pracownikom. Taką opinię wyraziło 88 proc. respondentów.

    Prowadząc własną firmę, należy szczególnie uważać na bilans zysków i strat, jakie generują kolejne decyzje, także te związane z formą zatrudnienia.  W związku z tym konsultanci Zielonej Linii zapytali pracodawców o korzyści, jakie wynikają ze stosowania elastycznych form zatrudnienia. Największa liczba respondentów stwierdziła, że główną zaletą jest obniżenie kosztów (45 proc.), na kolejnym miejscu znalazły się powody „inne” (26 proc.). W opinii pracodawców wysoko uplasowała się także możliwość elastycznego dostępu do pracowników. Wśród najrzadziej wymienianych zalet pojawiły się: zmniejszenie biurokracji i krótki czas szkolenia, jak stwierdził zaledwie 1 proc. respondentów.

    Konsultanci Zielonej Linii w swoim badaniu zapytali także o wady i utrudnienia związane z wprowadzaniem elastycznych form zatrudnienia w firmie. Pełny raport z przeprowadzonych badań jest zamieszczony na stronie Zielonej Linii: www.zielonalinia.gov.pl.


    Joanna Niemyjska (Zielona Linia)

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE