Emerytura zostaje przyznana od dnia osiągnięcia przez rencistę wieku uprawniającego do emerytury. Natomiast prawo do dotychczas pobieranej renty z tytułu niezdolności do pracy ustaje z dniem przyznania prawa do emerytury. W przypadku, gdy wypłata renty z tytułu niezdolności do pracy była wstrzymana – emeryturę z urzędu przyznaje się od dnia, od którego podjęto by wypłatę renty, nie wcześniej jednak niż od osiągnięcia wieku emerytalnego. Osoba, której zamiast dotychczasowej renty z tytułu niezdolności do pracy przyznano z urzędu emeryturę, może pobierać tę emeryturę bez względu na wysokość osiąganego przychodu z tytułu zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, jak również nie ma znaczenia, czy dotychczasowe zatrudnienie jest kontynuowane. Można, zatem powiedzieć, że emerytura przyznana z urzędu traktowana jest w przypadku zawieszalności na takich samych zasadach jak renta z tytułu niezdolności do pracy dla osoby uprawnionej do emerytury w wieku 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.
Przyznaną z urzędu emeryturę oblicza się na zasadach określonych w art. 53 i 56 ustawy emerytalnej. Tak obliczona emerytura nie może być niższa od pobieranej dotychczas renty z tytułu niezdolności do pracy. W przypadku, gdy osoba uprawniona jest do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy, a nie ma okresu składkowego i nieskładkowego wynoszącego co najmniej 20 lat dla kobiety i 25 lat dla mężczyzny, emerytura przyznana z urzędu nie może być podwyższona do kwoty najniższej emerytury.
Przyznane z urzędu emerytury podlegają waloryzacji. Waloryzowana jest zarowno podstawa wymiaru, jak i kwota obliczonej emerytury. W przypadku, gdy emerytura z urzędu wypłacana jest w gwarantowanej wysokości równej rencie z tytułu niezdolności do pracy, podwyższeniu w ramach przeprowadzanej waloryzacji będzie podlegała podstawa wymiaru i kwota emerytury wypłacana w wysokości gwarantowanej. Emeryturę przyznaną z urzędu Zakład Ubezpieczeń Społecznych oblicza od podstawy wymiaru renty. Na wniosek osoby, której przyznano emeryturę z urzędu, świadczenie może być jednak ponownie obliczone od podstawy wymiaru składek z 10 kolejnych lat kalendarzowych wybranych z okresu ostatnich 20 lat poprzedzających rok zgłoszenia wniosku albo z dowolnie wybranych 20 lat kalendarzowych przypadających przed rokiem zgłoszenia wniosku. W przypadku zgłoszenia wniosku w tej sprawie, do obliczenia podstawy wymiaru i wysokości emerytury przyjmuje się kwotę bazową z miesiąca zgłoszenia wniosku. Istnieje także możliwość ponownego ustalenia części socjalnej emerytury od nowej kwoty bazowej dla osoby, która po przyznaniu renty z tytułu niezdolności do pracy udowodniła, co najmniej 30 miesięcy podlegania ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.
Do emerytury przyznanej z urzędu mają także zastosowanie przepisy dotyczące przeliczania świadczeń emerytalno – rentowych. Możliwe jest ponowne ustalenie wysokości emerytury w wyniku przeliczenia podstawy jej wymiaru, bądź poprzez doliczenie dodatkowo udowodnionego okresu składkowego i nieskładkowego. Do przyznanej emerytury z urzędu mają zastosowanie przepisy dotyczące zbiegu świadczeń. Emerytura może być pobierana np. w zbiegu z rentą z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem lub chorobą zawodową – w proporcji określonej dla tego rodzaju świadczeń. Może więc być pobierana cała renta powiększona o połowę emerytury albo emerytura powiększoną o połowę renty.