Opłata za parkowanie
Kwestia opłaty parkingowej uregulowana jest w Ustawie z dnia 21 marca 1985r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2007r., Nr 19, poz. 115 ze zm.). Według tej ustawy korzystający z dróg publicznych są zobowiązani ponosić opłatę za parkowanie samochodów osobowych w strefie płatnego parkowania w wyznaczonym miejscu, w określone dni robocze, w określonych godzinach lub całodobowo. Strefę płatnego parkowania ustala się na obszarach charakteryzujących się znacznym deficytem miejsc postojowych, jeżeli uzasadniają to potrzeby organizacji ruchu, w celu zwiększenia rotacji parkujących pojazdów samochodowych lub realizacji lokalnej polityki transportowej, w szczególności w celu ograniczenia dostępności tego obszaru dla pojazdów samochodowych lub wprowadzenia preferencji dla komunikacji zbiorowej. Rada gminy (rada miasta), ustalając strefę płatnego parkowania ustala wysokość stawek opłaty parkingowej, może wprowadzić opłaty abonamentowe lub zryczałtowane oraz zerową stawkę opłaty dla niektórych użytkowników drogi a także określa sposób pobierania tej opłaty. Zgodnie z orzecznictwem Naczelnego Sądu Administracyjnego sposób pobierania opłaty parkingowej to zasady, formy, ogół czynności technicznych pozwalających na opłacenie parkowania w strefie.Skarga RPO
Kierowcy w Łodzi, podobnie jak w innych miastach, po zaparkowaniu samochodu mają obowiązek z góry zapłacić za parking, a dowód wpłaty umieścić w widocznym miejscu, czyli za szybą auta. Z takim stanem rzeczy nie zgadzał się Rzecznik Praw Obywatelskich, który w 2011r. zaskarżył do sądu administracyjnego przepisy uchwały Rady Miejskiej w Łodzi w sprawie ustalenia strefy płatnego parkowania. Zaskarżone przepisy stanowiły bowiem, iż za uiszczenie opłaty za parkowanie w strefie uważa się łączne wykonanie obowiązku wniesienia z góry opłaty parkingowej oraz obowiązku umieszczenia dowodu wniesienia tej opłaty za przednią szybą pojazdu w widocznym miejscu. Zakwestionowana regulacja nakładała więc na kierowców obowiązek umieszczenia za przednią szybą pojazdu dowodu wniesienia opłaty za parkowanie, gdy tymczasem brak jest ku temu upoważnienia ustawowego. Niewyłożenie wydruku z parkometru było jednocześnie traktowane, jako niewniesienie opłaty za parkowanie. Zdaniem RPO miasto ma prawo pobierać opłaty za parkowanie, ale nie może zmuszać kierowców do wykładania biletu w widocznym miejscu. Samorząd ma bowiem tylko prawo pobrać tę opłatę a nakazując wyłożenie biletu przekracza swoje uprawnienia. Dlatego też Rzecznik uznał, że sąd administracyjny powinien stwierdzić nieważność tych przepisów, gdyż są one niezgodne z prawem i niesprawiedliwe. Jeżeli kierowca, który opłacił postój w strefie płatnego parkowania, zapomni wyłożyć bilet parkingowy za szybą pojazdu lub wyłożony przez niego bilet zsunie się w inne miejsce pojazdu i stanie się niewidoczny dla kontrolerów, powinien mieć możliwość udowodnienia, że uiścił opłatę za parkowanie np. przedstawiając bilet parkingowy w siedzibie zarządu drogi.
Wyrok WSA w Łodzi
Wyrokiem z dnia 29 lutego 2012r., sygn. akt III Sa/łd 48/12, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi stwierdził nieważność zaskarżonych przepisów regulaminu strefy płatnego parkowania w Łodzi stanowiącego załącznik Nr 3 do uchwały Rady Miejskiej w Łodzi z dnia 24 września 2008 r., Nr XL/805/08 w sprawie ustalenia strefy płatnego parkowania pojazdów samochodowych na drogach publicznych w Łodzi oraz opłat za parkowanie w tej strefie i sposobu ich pobierania. W ten sposób podzielił on stanowisko RPO. WSA rozpatrując skargę uznał, że pojęcie „sposób pobierania opłaty” nie obejmuje czynności polegających na umieszczeniu za przednią szybą pojazdu dokumentu potwierdzającego wniesienie opłaty za parkowanie. Zatem dla osiągnięcia skutku w postaci pobrania przez zarząd drogi opłaty za parkowanie nie jest wymagane wylegitymowanie się przez kierowcę, w ściśle określony sposób, dowodem wniesienia tej opłaty. "Sposób pobierania opłaty" to organizacja metod uiszczenia opłaty, np. w parkomatach, u parkingowego, w punktach sprzedaży biletów i abonamentów. Zdaniem WSA rada miejska wychodząc poza upoważnienie ustawowe, przyznała zarządcy drogi uprawnienie do traktowania osób, które uiściły opłatę lecz nie umieściły za szybą pojazdu dowodu wniesienia opłaty, za parkujące bez uiszczenia opłaty za parkowanie. W konsekwencji powyższych zapisów osoba parkująca pojazd była zobowiązana do uiszczenia opłaty dodatkowej, mimo że uregulowała stosowną opłatę za parkowanie pojazdu. Wyrok jest prawomocny.