Konsulat i placówki dyplomatyczne
W wielu trudnych sytuacjach Polacy za granicą mogą liczyć na pomoc ze strony polskiego konsulatu lub polskiej placówki dyplomatycznej. Należy przy tym pamiętać, że konsul musi działać zgodnie z umowami międzynarodowymi oraz prawem i zwyczajami państwa urzędowania. W razie problemów Polacy, jako obywatele Unii Europejskiej, mogą również zwrócić się o pomoc do placówki jakiegokolwiek innego państwa członkowskiego UE. Kradzież
Nikomu nie trzeba mówić, jak bardzo kłopotliwa może być utrata portfela z gotówką, czy kartami kredytowymi w środku. Ostrożne osoby noszą pieniądze i karty płatnicze rozmieszczone w różnych częściach garderoby. Jeżeli jednak już nastąpi taka nieprzyjemna sytuacja, w pierwszej kolejności trzeba zawiadomić miejscową policję. Potem należy zgłosić się do polskiej placówki dyplomatycznej lub konsularnej. Konsul, czy też ambasador pomogą skontaktować się rodziną lub przyjaciółmi w Polsce celem przysłania pieniędzy. Może to być szczególnie przydatne w przypadku, gdy ukradziony został także telefon komórkowy lub turysta nie ma włączonego roamingu. Jeżeli nie ma takiej możliwości konsul może wypłacić poszkodowanemu określoną sumę pieniędzy, którą krewni wpłacą na konto Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Należy jednak pamiętać, że dotyczy to tylko wyjątkowych i uzasadnionych przypadków. Gdy sytuacja jest naprawdę szczególna, konsul może sam udzielić pomocy finansowej, niezbędnej na powrót do Polski najtańszym środkiem transportu. Takie pieniądze należy oczywiście zwrócić zaraz po powrocie do Polski.
Utrata dokumentów
Kolejną nieprzyjemną sytuacją, która może spotkać nieostrożnego turystę może być utrata dokumentów, szczególnie tych niezbędnych do przekraczania granicy. Może to nastąpić na skutek kradzieży, czy zgubienia. Taki przypadek też trzeba zgłosić miejscowej policji. Zaraz potem należy zwrócić się do ambasady, czy konsulatu. Po sprawdzeniu tożsamości konsul lub ambasador wydadzą paszport tymczasowy, który pozwoli na powrót do Polski. Należy jednak pamiętać, że dokument ten jest ważny tylko do momentu przekroczenia granicy z Polską.
Kłopoty z prawem
W razie zatrzymania lub aresztowania polski turysta może żądać kontaktu z konsulatem. Konsul może powiadomić rodzinę o zatrzymaniu i zadbać o to, by był on traktowany nie gorzej niż obywatele państwa, w którym przebywa. Pomoże także zorganizować pomoc tłumacza, czy też dostarczy aresztowanemu listę adwokatów. Konsul może także wystąpić do władz miejscowych w celu uzyskania informacji o przyczynach zatrzymania, czasie trwania procedury sądowej, czy też o ewentualnych możliwościach zwolnienia. Może również kontaktować się z polskim obywatelem w więzieniu.
Choroba lub śmierć
W przypadku choroby nie można liczyć na pomoc ze strony konsulatu czy ambasady. Dla większego bezpieczeństwa i wygody warto przed wyjazdem wykupić odpowiednie dla nas ubezpieczenie turystyczne, czy też ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków i zwrotu kosztów leczenia.
Należy pamiętać, że Polacy udający się na wakacje do krajów członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii mają prawo do bezpłatnych świadczeń medycznych na podstawie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Prawo do nieodpłatnego otrzymania Karty ma każdy, kto jest ubezpieczony w Narodowym Funduszu Zdrowia oraz członkowie jego rodziny. Konsul może jedynie pomóc w razie śmierci polskiego turysty. W takim przypadku służy pomocą przy załatwieniu formalności na miejscu oraz zawiadamia bliskich w Polsce.