- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoIle może dorobić emeryt?

    Ile może dorobić emeryt?

    Decyduje rodzaj zatrudnienia

    Należy pamiętać, że wpływ na zmniejszenie bądź zawieszenie emerytury ma rodzaj zatrudnienia, które podejmuje osoba mająca prawo do emerytury. Zawieszenie emerytury lub jej zmniejszenie może bowiem spowodować tylko przychód z tytułu wykonywania działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego a w szczególności:

    – praca wykonywana w ramach stosunku pracy (na podstawie umowy o pracę, powołania, mianowania, wyboru),

    – praca nakładcza,

    – praca wykonywana na podstawie umowy zlecenia, umowy agencyjnej, umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem Cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, a także współpraca przy wykonywaniu tych umów,

    – praca wykonywana na podstawie umowy zlecenia, umowy agencyjnej, innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego stosuje się przepisy o zleceniu oraz umowy o dzieło, jeżeli umowę taką emeryt lub rencista zawarł z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy lub jeśli na rzecz tego pracodawcy wykonuje pracę w ramach umowy zawartej z innym podmiotem,

    – prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej oraz współpraca przy jej wykonywaniu,

    – praca wykonywana w rolniczej spółdzielni produkcyjnej i spółdzielni kółek rolniczych,

    – odpłatne pełnienie służby w wojsku, policji, straży pożarnej i innych służbach mundurowych,

    – odpłatne świadczenie pracy na podstawie skierowania do pracy, w czasie kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania.

    Dodatkowo emeryt musi informować ZUS o kwotach pobranego zasiłku chorobowego, macierzyńskiego i opiekuńczego oraz wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy a także kwotach świadczenia rehabilitacyjnego i wyrównawczego, zasiłku wyrównawczego i dodatku wyrównawczego. To samo dotyczy emerytów pracujących za granicą.

    Kto może dorabiać bez ograniczeń?

    Emeryci, którzy powszechny wiek emerytalny ustalany indywidualnie w zależności od daty urodzenia, ukończyli przed podjęciem pracy zarobkowej lub przed przejściem na emeryturę, mogą dorabiać do swoich świadczeń bez żadnych ograniczeń. Niezależnie od wieku uprawnionego do emerytury do zarobków, mających wpływ na zmniejszenie lub zawieszenie emerytury, nie wlicza się przychodów z tytułu wykonywania pracy zarobkowej nieobjętej obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi, np. z umowy o dzieło u innego podmiotu niż własny pracodawca i nie wykonywanej na jego rzecz, darowizn i zapomóg, praw autorskich i patentowych, honorariów z tytułu działalności twórczej i artystycznej, wynajmu lub dzierżawy nieruchomości albo lokali, chyba że wynajem lub dzierżawa stanowią przedmiot działalności gospodarczej. Zarobkiem nie są także alimenty ani zasiłki lub zapomogi z opieki społecznej.

    Przeciętne wynagrodzenie

    To, ile można dorobić na emeryturze, zależy od wysokości przeciętnego wynagrodzenia, które co kwartał ogłasza prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Za III kwartał 2013r. wyniosło ono 3.651,72,-zł. 

    Zawieszenie prawa do emerytury

    Warto wiedzieć, że prawo do emerytury ulega zawieszeniu w przypadku, gdy emeryt kontynuuje zatrudnienie, bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy, z pracodawcą, na rzecz którego wykonywał je bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury. Co ważne, nie ma tu znaczenia wiek emeryta ani wysokość osiąganych przez niego zarobków. Emerytura jest zawieszana także w sytuacji, gdy uprawniony do jej pobierania osiąga przychód w kwocie wyższej niż 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. W chwili obecnej jest to kwota 4.747,30 zł. 

    Zmniejszenie świadczenia emerytalnego

    Z kolei zmniejszenie wysokości świadczenie emerytalnego powoduje osiągnięcie przychodu w wysokości przekraczającej 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, nie wyższej jednak niż 130% tego wynagrodzenia. Teraz ten limit (czyli 70%) wynosi 2.556,20 zł. W przypadku, gdy osoba uprawniona do emerytury uzyskuje zarobki w tym przedziale (tj. między 70% a 130%) emerytura ulegnie zmniejszeniu o kwotę przekroczenia niższego limitu, ale nie więcej niż o maksymalną kwotę zmniejszenia ustaloną dla emerytury w danym okresie (od 1 grudnia 2013r. do 28 lutego 2014r. kwota ta wynosi 549,12 zł).

    Emeryt musi powiadomić ZUS

    Emeryt, który podjął dodatkowe zatrudnienie powinien niezwłocznie zawiadomić o tym właściwą jednostkę ZUS. W tym celu należy wypełnić druk Rw-73. 

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE