Spis treści
Pozwolenie na budowę
Na mocy obowiązujących przepisów, co do zasady roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę. Wyjątkiem od tej zasady są póki co, np.:
- wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan oraz przydomowych oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 25 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki;
- indywidualnych przydomowych oczyszczalni ścieków o wydajności do 7,50 m3 na dobę;
- budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 20 m2, służących jako zaplecze do bieżącego utrzymania linii kolejowych, położonych na terenach stanowiących własność Skarbu Państwa i będących we władaniu zarządu kolei;
- przydomowych basenów i oczek wodnych o powierzchni do 30 m2;
- ogrodzeń.
UWAGA!
W przyszłym roku ma wejść w życie nowelizacja ustawy – Prawo budowlane, której głównym założeniem jest uproszczenie i przyspieszenie procesu budowlanego dla większości inwestycji budowlanych. Zmiana przepisów ma dotyczyć budynków, których obszar oddziaływania nie wykracza poza granice działki objętej inwestycją, co oznacza, że nie narusza granicy sąsiadów. W miejsce dotychczas obowiązującego pozwolenia na budowę, nowe przepisy przewidują zgłoszenie budowy z projektem budowlanym oraz dołączenie dokumentów wymaganych w trybie pozwolenia na budowę dla tego budynku. Co istotne, projekt oczywiście będzie musiał być zgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. W przypadku, gdy w terminie 30 dni starosta nie wniesie zastrzeżeń, inwestor będzie mógł rozpocząć budowę.
Ostateczność pozwolenia na budowę
Opisana powyżej zmiana, to dopiero plany. Póki co, aby rozpocząć budowę należy mieć ważne, tj. ostateczne pozwolenie na budowę. W pozwoleniu na budowę organ określa obowiązki i prawa inwestora w stosunku do konkretnej nieruchomości, na której ma zostać wzniesiony np. dom jednorodzinny. Zgodnie z przepisami kodeksu postępowania administracyjnego decyzja o pozwoleniu na budowę jest ostateczna, w przypadku, gdy nie służy od niej odwołanie w administracyjnym toku instancji.
Ważność pozwolenia na budowę
Decyzja o pozwoleniu na budowę wygasa, jeżeli budowa nie została rozpoczęta przed upływem 3 lat od dnia, w którym decyzja ta stała się ostateczna lub budowa została przerwana na czas dłuższy niż 3 lata. Rozpoczęcie albo wznowienie budowy, w przypadku, gdy pozwolenie na budowę wygasło może nastąpić po wydaniu nowej decyzji o pozwoleniu na budowę, albo decyzji o pozwoleniu na wznowienie robót budowlanych.
Podstawa prawna:
art. 16 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. 1960 nr 30 poz. 168);
art. 28, art. 37 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. 1994 nr 89 poz. 414)