Zgodnie z ustawą o obowiązkowych ubezpieczeniach komunikacyjnych pojazd można wyrejestrować na wniosek właściciela w następujących przypadkach:
- Gdy dojdzie do kradzieży samochodu, a jego właściciel złożył stosowne oświadczenie na policji pod odpowiedzialnością karną za fałszywe zeznania.
- W momencie wywozu pojazdu z kraju, jeśli pojazd został zarejestrowany, sprzedany bądź zniszczony (kasacja) za granicą.
- Jeśli właściciel udokumentuje trwałą i zupełną utratę posiadania pojazdu bez zmiany w zakresie prawa własności.
- Kiedy auto zostanie przekazane do stacji demontażu na podstawie zaświadczenia o demontażu pojazdu.
Jak przebiega proces wyrejestrowania pojazdu?
Właściciel auta musi najpierw złożyć wniosek o wyrejestrowanie pojazdu. Stosowne podanie – występujące zwykle w formie formularza dostępnego w urzędzie lub na stronach internetowych właściwych starostw powiatowych, w którym rejestrowano dany pojazd – należy złożyć razem z kompletem dokumentów na które składają się:
- wypełniony wniosek,
- w przypadku sytuacji kradzieży pojazdu – oświadczenie pod odpowiedzialnością karną za fałszywe zeznania oraz zaświadczenie wydane przez policję, które potwierdza zgłoszenie kradzieży auta (lub postanowienie o umorzeniu dochodzenia),
- dowód rejestracyjny,
- karta pojazdu, jeżeli była wydana.
Ponadto w urzędzie należy przedstawić: dowód osobisty właściciela, dowód uiszczenia opłaty skarbowej za decyzję o wyrejestrowaniu pojazdu jak również dokument potwierdzający zawarcie umowy ubezpieczenia OC bądź dowód opłacenia składki OC. A co zrobić po uzyskaniu zaświadczenia o wyrejestrowaniu pojazdu? Trzeba niezwłocznie przekazać je firmie ubezpieczeniowej, w której właściciel samochodu wykupił ubezpieczenie OC samochodu. Z chwilą dostarczenia dokumentu umowa ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej zostaje rozwiązana, a właściciel auta otrzyma zwrot pieniędzy za niewykorzystany okres ubezpieczenia.