Spis treści
Nakaz zapłaty w elektronicznym postępowaniu upominawczym
Nakaz zapłaty w elektronicznym postępowaniu upominawczym wydaje się, jeśli powód dochodzi w pozwie roszczenia pieniężnego – bez względu na wysokość roszczenia i tytuł prawny będący jego podstawą. Z punktu widzenia strony pozwanej elektroniczne postępowanie upominawcze nie różni się od zwykłego postępowania upominawczego. Zarówno w jednym, jak i drugim postępowaniu sąd wydaje nakaz zapłaty opierając się jedynie na materiale przedstawionym przez powoda.
Co należy zrobić z nakazem zapłaty w elektronicznym postępowaniu upominawczym?
Pozwany po otrzymaniu nakazu zapłaty wydanego przez e-sąd ma dwa rozwiązania. Pierwsze z nich to uiszczenie wskazanej w nakazie zapłaty kwoty na rzecz powoda – w przypadku gdy uważa, że nakaz zapłaty został zasadnie wydany. Drugie rozwiązanie – w razie gdy pozwany uważa, że nakaz został niesłusznie wydany np. w sytuacji, kwota zasądzona nakazem została już zapłacona na rzecz powoda, może złożyć do e-sądu sprzeciw, czyli środek zaskarżenia służący podważeniu wydanego nakazu zapłaty. W sytuacji, gdy pozwany nie podejmie żadnych czynności, to nakaz zapłaty wydany w elektronicznym postępowaniu uprawomocni się po upływie dwóch tygodni od daty, w której został mu doręczony. Następnie e-sąd z urzędu nada mu klauzulę wykonalności, co pozwoli powodowi na wyegzekwowanie roszczenia w postępowaniu egzekucyjnym.
Sprzeciw od nakazu zapłaty w elektronicznym postępowaniu upominawczym
Sprzeciw od nakazu zapłaty w elektronicznym postępowaniu upominawczym należy złożyć w terminie 2 tygodni od dnia doręczenia nakazu zapłaty do sądu, który wydał nakaz zapłaty, a w przypadku gdy nakaz zapłaty wydał referendarz sądowy – do sądu, przed którym wytoczono powództwo. W przypadku elektronicznego postępowania upominawczego zawsze będzie to:
Sąd Rejonowy Lublin-Zachód w Lublinie
VI Wydział Cywilny
ul. Boczna Lubomelskiej 13
20-070 Lublin
Sprzeciw można złożyć albo w formie zwykłego, tradycyjnego pisma procesowego, albo drogą elektroniczną po zarejestrowaniu się na stronie www.e-sad.gov.pl i uzyskaniu loginu oraz hasła. Niezależnie od tego, jaką formę złożenia sprzeciwu wybierzesz – omawiany środek zaskarżenia nie wymaga nie wymaga uzasadnienia i powołania się na dowody. Najprościej mówiąc, w sprzeciwie co do zasady wystarczy napisać jedno zdanie: „Wnoszę sprzeciw od nakazu zapłaty” i podać zawarte w nakazie zapłaty informacje:
- sąd, który go wydał,
- datę wydania nakazu,
- sygnaturę sprawy.
Jednakże należy mieć na względzie to, że w sprzeciwie pozwany powinien przedstawić zarzuty, które pod rygorem ich utraty należy zgłosić przed wdaniem się w spór, co do istoty sprawy (np. potrącenia). Wobec tego najlepiej nie zostawiać napisania sprzeciwu na ostatnią chwilę i nie ograniczać jego treści do jednego zdania. Do sprzeciwu nie trzeba dołączać żadnych dokumentów.
W przypadku, gdy pozwany prawidłowo wniesie sprzeciw od nakazu wydanego w elektronicznym postępowaniu upominawczym, to nakaz zapłaty traci moc w całości, a e-sąd przekazuje sprawę do sądu według właściwości ogólnej. Należy jednak pamiętać, że nie jest to równoznaczne z zakończeniem postępowania w danej sprawie. Będzie się ono dalej toczyło przed sądem właściwości ogólnej pozwanego i zostanie on wezwany na rozprawę.
Podstawa prawna:
art. 505[28] – 505[37] ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. 1964 nr 43 poz. 296)