- Reklama -
niedziela, 24 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoJak obliczyć urlop u nowego pracodawcy?

    Jak obliczyć urlop u nowego pracodawcy?

    Urlop proporcjonalny

    Należy pamiętać, że w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik zmienia pracę, przysługuje mu urlop wypoczynkowy zarówno u dotychczasowego pracodawcy, jak i u nowego pracodawcy. Ma on prawo do takiego urlopu niezależnie od trybu, w jakim doszło do rozwiązania stosunku pracy, a także  bez względu na przyczynę zakończenia zatrudnienia. Nie jest również istotne, z czyjej inicjatywy doszło do rozwiązania umowy o pracę. U dotychczasowego pracodawcy przysługuje mu urlop wypoczynkowy w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed ustaniem tego stosunku wykorzystał on urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze.

    Natomiast wymiar urlopu u nowego pracodawcy zależy od przewidywanego okresu zatrudnienia. Jeżeli więc zostanie on zatrudniony czas nie krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego (np. na umowę na czas nieokreślony, czy też umowę na czas określony zawartą w dniu 15 grudnia na 1 miesiąc), przysługuje mu urlop w wymiarze proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego. Z kolei w przypadku zatrudnienia pracownika na czas krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego (np. na umowę na czas określony zawartą w październiku na 1 miesiąc, czy też umowę na okres próbny zawartą w lipcu na 3 miesiące), będzie miał on prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym. Warto wiedzieć, że w sytuacji, gdy pracownik przed ustaniem stosunku pracy wykorzystał już urlop w wyższym wymiarze, to u kolejnego pracodawcy ma prawo do urlopu w odpowiednio niższym wymiarze. Łączny wymiar urlopu w roku kalendarzowym nie może być niższy niż wynikający z okresu przepracowanego w tym roku u wszystkich pracodawców. Jeżeli u dotychczasowego pracodawcy pracownik wykorzysta cały urlop przysługujący mu w danym roku, to u kolejnego pracodawcy w ogóle nie uzyska prawa do urlopu. Co ważne, te zasady dotyczą tylko kolejnych urlopów i nie mają zastosowania do pierwszego urlopu wypoczynkowego pracownika.

    Zasady ustalania wymiaru urlopu u nowego pracodawcy

    Przy ustalaniu wymiaru urlopu u nowego pracodawcy, za każdy miesiąc kalendarzowy pracownik otrzymuje 1/12 wymiaru urlopu. W takim wypadku, niepełny miesiąc urlopu zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca a niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia.  Co ważne, jeżeli ustanie stosunku pracy u dotychczasowego pracodawcy i podjęcie zatrudnienia u kolejnego pracodawcy następuje w tym samym miesiącu kalendarzowym, zaokrąglenia w górę dokonuje tylko dotychczasowy pracodawca

    Przykładowe obliczenia

    Pracownik pracował u dotychczasowego pracodawcy do 30 czerwca. Ma prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego. Proporcjonalnie należy mu się 13 dni urlopu tj. 26 x 6/12 = 13. W okresie od 1 stycznia do 30 czerwca wykorzystał 10 dni urlopu, czyli zostało mu jeszcze 3 dni (13 – 10 = 3).  Dotychczasowy pracodawca powinien wypłacić mu więc ekwiwalent za te 3 niewykorzystane dni ewentualnie udzielić mu urlopu w takim wymiarze w okresie wypowiedzenia. Jeżeli w dniu 1 lipca pracownik zatrudni się u nowego pracodawcy na 3-miesięczny okres próbny wówczas będzie miał prawo do 7 dni urlopu (26 x 3/12 = 6,5, przy czym niepełne dni zaokrągla się w górę do pełnego dnia). W sytuacji, gdy umowa zostanie zawarta na okres od 1 lipca do 31 grudnia wówczas będzie mu przysługiwało 13 dni urlopowych (26 x 6/12 = 13). Jeżeli pracę podejmie dopiero 10 września a umowa zostanie zawarta na czas określony do 10 marca następnego roku, wówczas przysługiwać mu będzie 9 dni urlopowych (26 x 4/12 = 8,67, po zaokrągleniu 9).  W przypadku, gdy w w/w przykładzie pracownik wykorzystał urlop w wyższym, niż w przysługującym mu wymiarze, wówczas  nowy pracodawca może odjąć nadwyżkową część urlopu, która nie przysługiwała pracownikowi. Jeżeli więc pracownik zamiast 13 możliwych wykorzystał aż 20 dni urlopu, u nowego pracodawcy otrzyma jedynie 6 dni urlopowych (przy umowie do końca danego roku) lub nie będzie miał ich już wcale (przy umowie na czas krótszy, niż do końca roku). 

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE