Uprawnienie do głosowania
Należy pamiętać, że prawo udziału w głosowaniu w wyborach do Parlamentu Europejskiego ma każdy kto:
– kto jest obywatelem Polski,
– najpóźniej w dniu głosowania ukończył 18 lat,
– nie został pozbawiony praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu,
– nie został ubezwłasnowolniony prawomocnym wyrokiem sądu oraz
– nie został pozbawiony praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu.
W przypadku głosowania za granicą, prawo to dotyczy wyborców stale zamieszkałych za granicą lub osób stale zamieszkałych w Polsce, ale czasowo przebywających za granicą, które legitymują się ważnym paszportem. Na obszarze państw członkowskich Unii Europejskiej oraz państw, na terytorium których można wjechać na podstawie polskiego dowodu osobistego za dokument równorzędny z ważnym polskim paszportem uważa się ważny dowód osobisty RP. Ponadto osoby te muszą być wpisane do spisu wyborców, który sporządza konsul, a na statku morskim – kapitan.
Głosowanie za granicą
Osoby, którzy chcą głosować za granicą powinni złożyć zgłosić właściwemu konsulowi zamiar głosowania w obwodzie głosowania utworzonym za granicą. Można to zrobić ustnie, pisemnie, telefonicznie, telegraficznie lub za pomocą faksu. W zgłoszeniu należy podać: nazwisko i imiona, imię ojca, datę urodzenia, numer ewidencyjny PESEL, adres zamieszkania lub pobytu za granicą, numer ważnego paszportu oraz miejsce i datę jego wydania, a w przypadku osób czasowo przebywających za granicą – adres zamieszkania wyborcy w kraju, tj. miejsce ujęcia w rejestrze wyborców. Trzeba mieć na uwadze, że takie zgłoszenie musi być złożone najpóźniej na 3 dni przed rozpoczęciem wyborów, czyli do 22 maja 2014r. Obwody głosowania za granicą są tworzone przez Ministra Spraw Zagranicznych w drodze rozporządzenia. Na mocy Rozporządzenia Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 16 kwietnia 2014r. w sprawie utworzenia obwodów głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego w Rzeczypospolitej Polskiej dla obywateli polskich przebywających za granicą (Dz. U. z 2014r., poz. 509) powołano za granicą 176 obwodów do głosowania. Ich wykaz jest dostępny w polskich placówkach dyplomatycznych i konsularnych, delegaturach Krajowego Biura Wyborczego oraz na stronie Państwowej Komisji Wyborczej www.pkw.gov.pl.
Głosowanie na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania
Wyborcy stale mieszkający w Polsce ale zamierzający głosować za granicą mogą otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania. Zaświadczenie uprawnia do głosowania w dowolnym obwodzie za granicą, w kraju oraz na polskim statku morskim. Wniosek o wydanie takiego zaświadczenia można złożyć pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej w urzędzie gminy, w której wyborca będzie ujęty w spisie wyborców. Trzeba to zrobić najpóźniej w 2. dniu przed dniem wyborów, tj. do dnia 23 maja 2014r. Z uwagi na fakt, że urzędy nie wydają duplikatów, należy pilnować tego zaświadczenia.
Głosowanie na statku morskim
Głosować w wyborach może też każda osoba, która w dniu głosowania przebywa na pokładzie polskiego statku morskiego. Trzeba jednak albo mieć ze sobą zaświadczenie o prawie do głosowania lub też złożyć do kapitana statku wniosek o wpisanie do spisu wyborców w obwodzie utworzonym na statku. Taki wniosek powinien zawierać nazwisko i imiona, imię ojca, datę urodzenia, numer ewidencyjny PESEL lub numer ważnego polskiego paszportu, adres stałego zamieszkania wyborcy w kraju lub adres zamieszkania wyborcy za granicą (odniesieniu do obywateli polskich stale zamieszkałych za granicą). Wniosek o wpisanie do spisu wyborców w obwodzie utworzonym na polskim statku morskim składa się najpóźniej w 3. dniu przed dniem wyborów, tj. do dnia 22 maja 2014r. Warto wiedzieć, że obwody głosowania na polskich statkach morskich tworzy Minister Infrastruktury i Rozwoju w formie rozporządzenia. Wykaz tych obwodów można uzyskać we wszystkich delegaturach Krajowego Biura Wyborczego i na stronie Państwowej Komisji Wyborczej www.pkw.gov.pl.
Głosowanie korespondencyjne
Wyborcy mieszkający lub przebywający w dniu wyborów za granicą mogą również głosować korespondencyjnie. W tym celu musieli jednak, w terminie do 15. dnia przed dniem wyborów, zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego do właściwego terytorialnie konsula. Zgodnie z art. 9§2 Kodeksu wyborczego termin ten był przedłużony do 13 dnia przed dniem wyborów, tj. do dnia 12 maja 2014r. Jeżeli więc dana osoba przebywa w Londynie powinna była zawiadomić o takim zamiarze konsula w Londynie. We wniosku wyborca musiał podać swoje dane personalne (takie same jak w przypadku wpisania do spisu wyborców) i wskazać adres, na który ma być wysłany pakiet wyborczy. Do 10. dnia przed wyborami powinien on otrzymać od konsula przesyłkę zawierającą zaadresowaną już kopertę zwrotną, karty do głosowania, kopertę na karty do głosowania, oświadczenie o tajnym i osobistym głosowaniu oraz instrukcję głosowania korespondencyjnego. Osoba głosująca korespondencyjnie musi wypełnić kartę do głosowania, następnie włożyć kartę do anonimowej koperty, a ją z kolei, wraz z oświadczeniem o osobistym i tajnym głosowaniu, do koperty zwrotnej. Następnie całość należy odesłać z powrotem do konsula na własny koszt.