- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoJak poprawnie wykreślić wpis z rejestru zastawów?

    Jak poprawnie wykreślić wpis z rejestru zastawów?

    Definicja rejestru

    Zgodnie z treścią art. 36 ustawy z dnia 6 grudnia 1996 r. o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów, rejestr zastawów służy do dokonywania wpisów przewidzianych przez niniejszą ustawę. W sprawach o wpis do rejestru zastawów według przepisów ustawy jurysdykcja krajowa jest wyłączna. Rejestr zastawów prowadzą sądy rejonowe (sądy gospodarcze). Sądem miejscowo właściwym dla dokonania wpisu jest sąd, w którego okręgu znajduje się miejsce zamieszkania (siedziba) zastawcy. Sąd, który dokonał wpisu zastawu rejestrowego do rejestru zastawów, pozostaje właściwy dla dokonania dalszych wpisów dotyczących tego zastawu.

    Rejestr zastawów jest całkowicie jawny – dotyczy to także wszystkich złożonych do niego dokumentów. Wpis zastawu rejestrowego do rejestru zastawów obejmuje datę złożenia wniosku o wpis; imię i nazwisko (nazwę), właściwy powszechny numer identyfikacyjny oraz miejsce zamieszkania (siedzibę) i adres zastawcy, zastawnika oraz dłużnika niebędącego zastawcą; w przypadku gdy zastawca, zastawnik lub dłużnik posiada miejsce zamieszkania (siedzibę) poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, wpisuje się ponadto adres dla doręczeń w Polsce; oznaczenie przedmiotu zastawu rejestrowego oraz, jeżeli umowa zastawnicza to przewiduje, sposób jego oznakowania; oznaczenie najwyższej sumy zabezpieczenia i waluty, w której jest wyrażona; określony umową zastawniczą sposób zaspokojenia zastawnika, jeżeli jest przewidziany przepisami niniejszej ustawy. Pamiętajmy, że przez wpis rozumie się także wykreślenie wpisu.

    Uwaga!
    Jeśli chcesz szybko i poprawnie przygotować Wniosek o wykreślenie wpisu z rejestru zastawu przejdź do formularza »

    Wykreślenie na wniosek

    Skuteczne wykreślenie z rejestru wpisu o ustanowionym zastawie rejestrowym może nastąpić jedynie po udowodnieniu, że ów zastaw wygasł. W praktyce wiąże się to ze spłaceniem zobowiązania, na którym zastaw został ustanowiony. Po uzyskaniu zaświadczenia wierzyciela o zrealizowaniu zobowiązania, powinniśmy dołączyć je do wniosku o wykreślenie wpisu z rejestru zastawów. Od przedmiotowego wniosku pobierana jest opłata w wysokości 50 zł. Powyższą procedurę wykreślenia potwierdza także art. 19 ustawy, zgodnie z którym wykreślenie zastawu rejestrowego z rejestru zastawów powoduje wygaśnięcie zastawu, o ile zastaw nie wygasł wcześniej. Zastaw rejestrowy podlega wykreśleniu z rejestru zastawów na wniosek zastawnika; zastawcy, który dołącza do wniosku pisemne oświadczenie zastawnika o wygaśnięciu wierzytelności zabezpieczonej zastawem rejestrowym lub zrzeczeniu się tego zabezpieczenia albo prawomocny wyrok sądu ustalający wygaśnięcie zastawu rejestrowego; osoby, która nabyła przedmiot zastawu rejestrowego i która dołączyła do wniosku:

    • oświadczenie zastawnika o wyrażeniu zgody na wykreślenie zastawu rejestrowego z rejestru zastawów albo
    • zaświadczenie komornika lub innego organu egzekucyjnego o nabyciu przedmiotu zastawu rejestrowego w postępowaniu egzekucyjnym, albo
    • zaświadczenie sędziego komisarza o nabyciu przedmiotu zastawu rejestrowego w postępowaniu upadłościowym, albo
    • prawomocne orzeczenie stwierdzające nieistnienie zastawu rejestrowego lub wskazała jego oznaczenie, gdy nie była stroną w sprawie.

    Wygaśnięcie z mocy prawa

    Zgodnie z art. 18a ustawy, zastaw rejestrowy wygasa i podlega wykreśleniu z rejestru zastawów po upływie dwudziestu lat od chwili wpisu, chyba że strony postanowią o utrzymaniu zastawu na czas dalszy, nie dłuższy niż dziesięć lat, i do rejestru zastawów zostanie złożona zmiana umowy zastawniczej. Sąd dokonuje wykreślenia z urzędu. W przypadku wygaśnięcia zastawu rejestrowego podlega on wykreśleniu z rejestru zastawów.

    Podstawa prawna:

    [art. 18a ustawy z dnia 6 grudnia 1996 r. o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów (Dz.U.2013.152 j.t.)]

    [art. 19 ustawy z dnia 6 grudnia 1996 r. o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów (Dz.U.2013.152 j.t.)]

    [art. 36 ustawy z dnia 6 grudnia 1996 r. o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów (Dz.U.2013.152 j.t.)]

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE