Spis treści
24 i 20
Głowna zasada policji głosi, że uzbieranie 24 punktów karnych to utrata prawa jazdy – niekoniecznie na zawsze, choć jeśli nie podjedziesz do ponownego egzaminu na prawo jazdy, o legalnym prowadzeniu jazdy możesz już zapomnieć. Dużo gorzej mają kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy krócej niż rok – dokument ten stracą po przekroczeniu już 20 punktów karnych. Od 18 maja 2015 r. sytuacja skomplikowała się jeszcze bardziej. Dzięki nowelizacji ustawy o ruchu drogowym, policja zyskała nowe, skuteczniejsze narzędzie do walki z osobami przekraczającymi dozwoloną prędkość na polskich drogach. Jeżeli bowiem przekroczysz prędkość w obszarze zabudowanym o więcej niż 50 km/h lub przewieziesz większą liczbę osób niż jest to dozwolone – stracisz prawo jazdy:
- na okres 3 miesięcy;
- na okres 6 miesięcy, w przypadku prowadzenia pojazdu w okresie zatrzymania prawa jazdy na okres 3 miesięcy.
W przypadku nierespektowania decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy na okres 6 miesięcy, uprawnienia zostaną cofnięte, co wiąże się niestety z ponownym egzaminem na prawo jazdy.
Uwaga!
Jeśli chcesz szybko i poprawnie przygotować Taryfikator mandatów – wykroczenia
przejdź do formularza »
Jak sprawdzić stan punktów?
Przede wszystkim zapomnij o zasięganiu informacji u Policji, która zatrzymała Cię do kontroli – nie posiadają oni dostępu do informacji o stanie punktów karnych przysługujących danemu kierowcy. Jedynym wyjątkiem w tym zakresie jest przekroczenie 24 punktów – wówczas Policja ma obowiązek odebrać nam prawo jazdy. Informację o dokładnej liczbie punktów karnych uzyskasz w Komendzie Miejskiej Policji, nie można jednak zrobić tego za pośrednictwem nawet najbliższej nam osoby. W celu uzyskania interesujących nas informacji musisz niestety osobiście udać się na właściwą komendę i wylegitymować się dowodem osobistym. Pamiętaj, że Policja nie udzieli Ci informacji ani przez telefon, ani tym bardziej drogą elektroniczną. Niewątpliwym plusem jest to, że podanie liczby punktów karnych nie jest objęte jakąkolwiek opłatą.
Kasowanie punktów
Kolejną ważną informacją jest to, że zdobyte punkty karne kasują się automatycznie po upływie roku od dnia wystawienia mandatu – przepisy w tym zakresie na szczęście nie uległy zmianie. Jeżeli jednak kierowca zbliża się do niebezpiecznej granicy 24 punktów, a do upływu powyższego terminu pozostało jeszcze trochę czasu to można zastosować dwa rozwiązania, tak aby nie stracić prawa jazdy. Po pierwsze można na pewien okres czasu w ogóle nie jeździć, co nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem zwłaszcza dla zawodowych kierowców. Po drugie, i jest to o wiele bardziej korzystne, można zmniejszyć stan zdobytych punktów karnych poprzez uczestnictwo w szkoleniach organizowanych przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego. Taka możliwość dotyczy jednak tylko kierowców, którzy nie przekroczyli stanu 24 punktów. W ciągu roku można uczestniczyć w szkoleniach najwyżej dwukrotnie (raz na pół roku). Tak więc z konta będzie można anulować nie więcej niż dwa razy po sześć punktów – zawsze jest to jednak jakieś rozwiązanie. Nauczający będą kłaść nacisk na zwiększenie świadomości na temat niebezpieczeństwa na drogach. Będą przekonywać do ostrożnej jazdy, pokazywać filmy i zdjęcia z wypadków, będą też wyjaśniać przyczyny kolizji i sposoby ich uniknięcia. Młodzi kierowcy posiadający prawo jazdy krócej niż rok nie mogą niestety skorzystać z możliwości zmniejszenia liczby nagromadzonych punktów karnych.