Należy złożyć odpowiedni wniosek
Uzyskanie pozwolenia na rozbiórkę wymaga złożenia wniosku do starostwa powiatowego właściwego ze względu na miejsce położenia danej nieruchomości. Wniosek o wydanie decyzji zezwalającej na rozbiórkę można pobrać we właściwym urzędzie lub na jego stronie internetowej. Do wniosku powinny być dołączone następujące dokumenty:
- pozwolenie właściciela danego obiektu na dokonanie rozbiórki,
- szczegółowy szkic położenia obiektu,
- opis zakresu i sposobu prowadzenia prac rozbiórkowych,
- opis sposobu zapewnienia bezpieczeństwa ludzi i mienia,
- pozwolenia, uzgodnienia lub opinie innych organów, a także inne dokumenty, wymagane przepisami szczególnymi,
- w zależności od potrzeb projekt rozbiórki obiektu,
- upoważnienie udzielone osobie pełnomocnika działającego w imieniu inwestora – oryginał lub urzędowo poświadczony odpis.
Postępowanie przed wydaniem pozwolenia
Warto wiedzieć, że przedmiotowe pozwolenie może być wydane po przeprowadzeniu postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko wymaganego przepisami o ochronie środowiska, a także po uzyskaniu przez inwestora, wymaganych przepisami szczególnymi, pozwoleń, uzgodnień lub opinii innych organów. Takie uzgodnienie, wyrażenie zgody lub opinii powinno nastąpić w terminie 14 dni od dnia przedstawienia proponowanych rozwiązań. Niezajęcie przez organ stanowiska w tym terminie uznaje się jako brak zastrzeżeń do przedstawionych rozwiązań
Pozwolenie na rozbiórkę
Pozwolenia na rozbiórkę udziela się w formie decyzji administracyjnej. Postępowanie trwa zazwyczaj 1 miesiąc, a w sprawach bardziej skomplikowanych może wydłużyć się do 2 miesięcy. Od decyzji odmownej przysługuje odwołanie do właściwego wojewody. Należy je wnieść w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji, za pośrednictwem organu, który ją wydał. Na osobie, która otrzymała pozwolenia na rozbiórkę ciąży obowiązek prowadzenia dziennika budowy oraz umieszczenia tablicy informacyjnej w widocznym miejscu tablicę.
Kiedy pozwolenie nie jest konieczne?
Warto wiedzieć, że pozwolenie nie jest potrzebne w przypadku rozbiórki budynków i budowli niewpisanych do rejestru zabytków oraz nieobjętych opieką konserwatorską, o wysokości poniżej 8 m, jeżeli ich odległość od granicy działki jest nie mniejsza niż połowa wysokości. Rozbiórka tych obiektów wymaga jednak uprzedniego zgłoszenia właściwemu organowi. Należy to zrobić w przed terminem zamierzonego rozpoczęcia rozbiórki. Takie zgłoszenie powinno zawierać rodzaj, zakres i sposób wykonywania tych robót. Roboty rozbiórkowe można rozpocząć w sytuacji, gdy w terminie 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia właściwy organ nie wniesie sprzeciwu w drodze decyzji. Trzeba mieć również na uwadze, że nie można do nich przystąpić po upływie 2 lat od określonego w zgłoszeniu terminu ich rozpoczęcia. Co ważne, pozwolenie jest jednak wymagane, jeżeli rozbiórka tych obiektów może wpłynąć na pogorszenie stosunków wodnych, warunków sanitarnych oraz stanu środowiska lub wymaga zachowania warunków, od których spełnienia może być uzależnione prowadzenie robót związanych z rozbiórką. Pozwolenie nie wymaga także rozbiórka obiektów i urządzeń budowlanych, na budowę których nie jest wymagane pozwolenie na budowę, jeżeli nie podlegają ochronie jako zabytki.