Jakie rasy uznaje się za agresywne?
Na mocy w/w rozporządzenia wykaz ras psów uznawanych za agresywne obejmuje następujące rasy psów:
– amerykański pit bull terier,
– pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin),
– buldog amerykański,
– dog argentyński,
– pies kanaryjski (Perro de Presa Canario),
– tosa inu,
– rottweiler,
– akbash dog,
– anatolian Karabach,
– moskiewski stróżujący,
– owczarek kaukaski.
Należy uzyskać stosowne zezwolenie
Należy pamiętać, że prowadzenie hodowli lub utrzymywanie psa rasy uznawanej za agresywną wymaga zezwolenia wydanego przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) właściwego ze względu na planowane miejsce prowadzenia hodowli lub utrzymywania psa. Zezwolenie wydaje się na wniosek osoby zamierzającej prowadzić hodowlę psów ras agresywnych lub utrzymywać takiego psa. Generalnie każdy może je otrzymać, ponieważ zasadniczym kryterium jego uzyskania jest fakt utrzymywania takiego psa w warunkach i w sposób niestanowiący zagrożenia dla ludzi lub zwierząt. Aby uzyskać przedmiotowe pozwolenie należy złożyć:
– wniosek z podaniem rasy, płci, imienia, daty urodzenia, rodzaju oznakowania psa, numeru rejestracyjnego w Polskim Związku Kynologicznym oraz krótkiego opisu na temat warunków utrzymywania psa,
– kopie rodowodu lub metryki,
– kopie testów psychicznych psa,
– kopie ukończonych kursów tresury,
– dowód uiszczenia opłaty skarbowej w wysokości 82,-zł.
Wydanie zezwolenia, odmowa jego wydania, zmiana oraz cofnięcie zezwolenia następuje w formie decyzji administracyjnej. Decyzja wydawana jest niezwłocznie, najpóźniej w terminie 1 miesiąca od daty wpływu wniosku. Przed wydaniem pozwolenia właściwy organ może przeprowadzić postępowanie wyjaśniające w odpowiednim zakresie. Jeżeli okaże się, że pies będzie lub jest utrzymywany w warunkach i w sposób, które stanowią zagrożenie dla ludzi lub zwierząt, wówczas przedmiotowe zezwolenie nie zostanie wydane, a wydane zostanie cofnięte. W przypadku zmiany miejsca prowadzenia hodowli lub utrzymywania psa, właściwy organ dokonuje zmiany zezwolenia. Od decyzji niekorzystnej strona może odwołać się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia, za pośrednictwem organu, który wydał decyzję.
Za brak zezwolenia grozi kara aresztu lub grzywny
Warto wiedzieć, że prowadzenie hodowli lub utrzymywanie psów ras uznanych za agresywne bez wymaganego zezwolenia jest wykroczeniem zagrożonym karą aresztu lub grzywny. Dodatkowo może być orzeczony przepadek zwierzęcia.