- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoPostępowanie administracyjneJak wygląda procedura głosowania korespondencyjnego?

    Jak wygląda procedura głosowania korespondencyjnego?

    O tym kto może głosować korespondencyjnie oraz w jaki sposób dokonać zgłoszenia – pisaliśmy w artykule: „Chcesz głosować na odległość? Załatw formalności!”. Dzisiaj z kolei zostanie opisana cała procedura związana z głosowaniem na odległość.

     

    Doręczenie pakietu wyborczego

    Po załatwieniu wszelkich formalności związanych ze zgłoszeniem chęci głosowania korespondencyjnego – osoba uprawniona otrzyma pakiet wyborczy od wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Osoba uprawniona powinna otrzymać pakiet wyborczy do rąk własnych, za potwierdzeniem odbioru – nie później niż na siedem dni przed dniem głosowania. W sytuacji, gdy wyborca nie będzie mógł własnoręcznie pokwitować odbioru, czynność tę może wykonać doręczający, wskazując tym samym przyczynę braku podpisu wyborcy. Natomiast w przypadku nieobecności wyborcy, osoba doręczająca przesyłkę zostawi mu informację o dacie powtórnej próby doręczenia, jednak nie później niż 3 dni od daty pierwszej próby.

     

    W sytuacji, gdy pakiet wyborczy nie został odebrany z powodu podania przez wyborcę błędnego adresu, a wyborca nadal podtrzymuje chęć głosowania korespondencyjnego to istnieje – na wyraźne żądanie wyborcy, możliwość doręczenia pakietu na inny adres. Należy jednak podkreślić, że ten inny adres musi być przynależny do terenu tej samej gminy.

     

    Co zawiera pakiet wyborczy?

    Pakiet wyborczy zawiera:

    • zaadresowaną kopertę zwrotną,
    • kartę lub karty do głosowania,
    • kopertę na kartę lub karty do głosowania,
    • oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania,
    • nakładkę w alfabecie Braille’a, jeśli wyborca jej zażądał.

    Procedura głosowania korespondencyjnego

    Głosowanie korespondencyjne polega na tym, że uprawniony do tego wyborca – po wypełnieniu karty lub kart do głosowania, musi włożyć ją do koperty na kartę do głosowania i zakleić kopertę. Zaklejoną kopertę na kartę do głosowania wraz z podpisanym oświadczeniem należy następnie umieścić w kopercie zwrotnej i przekazać – za pokwitowaniem, pracownikowi Poczty Polskiej, który zgłosi się po jej odbiór najpóźniej ostatniego dnia roboczego przed dniem wyborów. Co istotne, w przypadku głosowania korespondencyjnego przesyłka z kartą do głosowania jest zwolniona z opłat pocztowych. Koperty zwrotne przekazywane są do właściwej obwodowej komisji wyborczej do zakończenia głosowania. Wyborca niepełnosprawny może również osobiście dostarczyć kopertę zwrotną do wyznaczonej mu do głosowania korespondencyjnego obwodowej komisji wyborczej.

     

    Czy wyborca może zrezygnować z głosowania korespondencyjnego?

    Tak, wyborca może zrezygnować z głosowania korespondencyjnego. W sytuacji, gdy wyborca złoży oświadczenie o rezygnacji z głosowania korespondencyjnego, możliwe jest wydanie temu wyborcy zaświadczenia o prawie do głosowania lub dopuszczenie do głosowania osobistego w lokalu wyborczym, jeśli zwrócił on osobiście, przez pocztę lub w inny sposób, pakiet wyborczy w stanie nienaruszonym. Wówczas wyborca będzie głosował w obwodzie, w którym został dopisany do spisu wyborców w związku ze zgłoszeniem zamiaru głosowania korespondencyjnego.


    Podstawa prawna:

    art. 61a – 61i ustawy z dnia 05 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (Dz. U. z 2011 r. Nr 21, poz. 112 z późn. zm.)

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE