- Reklama -
czwartek, 21 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoJak znaleźć dobrego adwokata?

    Jak znaleźć dobrego adwokata?

    Polecony adwokat – warto czy nie?

    Bardzo często wyboru adwokata dokonuje się na podstawie… rodzinnych i przyjacielskich referencji. Poleca się osobę, która sprawdziła się w konkretnej sprawie, wykazując się odpowiednim doświadczeniem i umiejętnościami. Niestety, metoda ta sprawdza się jedynie wówczas, gdy polecany adwokat zajmował się podobną sprawą. Jeśli zakres obydwu spraw jest zupełnie inny, to pomoc "poleconego" i rzekomo dobrego adwokata może okazać się nieskuteczna.

     

    Jak znaleźć dobrego prawnika – ogólne kwestie

    Poszukując dobrego adwokata (np. https://kancelaria-kfk.pl/), warto zwrócić uwagę na kilka najważniejszych, a zarazem podstawowych aspektów jego pracy.

    1. Doświadczenie – najważniejszą kwestią jest zawsze doświadczenie adwokata, przy czym mowa tu o doświadczeniu w konkretnych specjalizacjach. Przed rozpoczęciem współpracy z wybranym adwokatem lub kancelarią, warto zwrócić uwagę na profil spraw, którymi dotychczas zajmował się specjalista. Jeśli są one zbieżne z tematyką naszej sprawy, warto pomyśleć o dalszej współpracy.

    2. Opinie – znalezienie dobrego adwokata jest o wiele łatwiejsze dzięki opiniom innych klientów. Co ważne – nie muszą być to od razu opinie rodziny. W Internecie można łatwo znaleźć kilka ciekawych zdań na temat wybranego adwokata. Istnieją nawet portale, które specjalizują się w udzielaniu podobnych informacji.

    3. Zakres wsparcia – dobry adwokat powinien być specjalistą w wąskiej dziedzinie. Udzielany przezeń zakres wsparcia nie powinien być szeroki, gdyż żaden adwokat – mówiąc kolokwialnie – nie zna się na wszystkim. Najlepiej, jeśli adwokat sprawdza się w tej dziedzinie prawa, której dotyczy dana sprawa.

    dobry adwokat łódź

     

     

     

    Jak znaleźć dobrego adwokata – pierwsza rozmowa

    Podjęcie decyzji o wyborze adwokata z którym będzie współpracować się przez najbliższe miesiące, a może i lata, nie powinno opierać się wyłącznie na tzw. "zdalnej weryfikacji". Przed rozpoczęciem współpracy, warto z danym specjalistą porozmawiać.

    W trakcie rozmowy należy zwrócić uwagę na określone kwestie:

    • Wynagrodzenie – jego wysokość wcale nie musi być taka sama u rożnych adwokatów. Zbyt niska będzie oznaczać, że adwokat nie czuje się pewnie w danej sprawie, a zbyt wysoka, może po prostu być dla nas nieopłacalna.
    • Dostępność – adwokat to osoba, która z oczywistych względów powinna być w miarę dostępna. Sytuacja prawna wielu klientów potrafi być bardzo dynamiczna i – niejednokrotnie – wymaga szybkiej reakcji ze strony specjalisty.
    • Dokumentacja – warto zażądać od adwokata stosownych certyfikatów lub innych dokumentów, poświadczających jego umiejętności. Specjalista nie powinien ograniczać klientowi dostępu do nich, gdyż przez wiele lat ciężko na nie pracował.

     

    Wybór adwokata a jego zdolności interpersonalne

    Jak znaleźć dobrego adwokata? Warto zwrócić uwagę również na jego zdolności interpersonalne. Najważniejszą z nich pozostaje pewność siebie, która jest pochodną znajomości określonego tematu i doświadczenia w danej dziedzinie. Warto również zwrócić uwagę na umiejętność przekazywania skomplikowanych zagadnień w prosty sposób.

    Świadczy to o rozeznaniu adwokata w skomplikowanych zapisach prawnych i jego zdolności do samodzielnego, kreatywnego myślenia. Istotną kwestią jest również zaangażowanie w sprawę. Zdolny i ambitny adwokat, może osiągnąć znacznie więcej, niż osoba, która nie wykazuje dużego zainteresowania sprawą.

    Kancelaria Florczak-Keller i Wspólnicy – Laureat Konkursu "Orły Prawa"

     

    Razem, czy osobno, czyli rzecz o kancelariach adwokackich

    Przy wyborze adwokata, warto też zastanowić się nad jego sposobem działania. Adwokaci działający na własną rękę, to najczęściej osoby specjalizujące się w "najpopularniejszych" dziedzinach prawa. Dlatego warto zastanowić się nad wyborem kancelarii prawnej, która gromadzi specjalistów z różnych dziedzin. Nie da się ukryć, że coraz więcej spraw dotyczy kwestii dotykających różnych aspektów prawnych. Znalezienie profesjonalisty, który posiada rzetelną wiedzę na temat każdego z nich, bardzo często graniczy z cudem.

    W skład kancelarii adwokackiej wchodzi co najmniej kilku rożnych adwokatów, z których każdy posiada ściśle określoną specjalizację.

    Taki model współpracy, przekłada się głównie na:

    • większą dostępność i szerszy zakres świadczonych usług,
    • możliwość konsultacji, z uwzględnieniem złożoności wybranej sprawy,
    • wiedzę i doświadczenie, gdyż pracownicy kancelarii są najczęściej odpowiednio weryfikowani,
    • zdolność do fizycznego reprezentowania klienta np. przed sądem lub w trakcie podpisywania wybranych umów.

     

    Podsumowanie

    Jak znaleźć dobrego adwokata? Przede wszystkim należy zwracać uwagę na szczegóły dotyczące jego pracy i sposobu funkcjonowania na rynku. Pośpiech nie jest tu wskazany, choć oczywiście zdarza się, że specyfika danej sprawy wymusza na kliencie podjęcie bardzo szybkich decyzji.

    Źródło:

    Kancelaria Prawna Florczak-Keller i Wspólnicy
    ul. Polskiej Organizacji Wojskowej 23, lok. 3
    90-248 Łódź
    https://kancelaria-kfk.pl/

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE