- Reklama -
czwartek, 21 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoJakie przedsięwzięcia budowlane trzeba zgłosić do starosty?

    Jakie przedsięwzięcia budowlane trzeba zgłosić do starosty?

    Kiedy należy dokonać zgłoszenia do starosty?

    Warto wiedzieć, że zgłoszenia do właściwego starosty wymagają zazwyczaj niewielkie inwestycje. Zgłoszenia trzeba dokonać między innymi w przypadku budowy obiektów gospodarczych związanych z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej, wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan oraz przydomowych oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 25 m2, indywidualnych przydomowych oczyszczalni ścieków o wydajności do 7,50 m3 na dobę, wiat przystankowych i peronowych, tymczasowych obiektów budowlanych, niepołączonych trwale z gruntem i przewidzianych do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce, przydomowych basenów i oczek wodnych o powierzchni do 30 m2, pochylni przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych, budowy ogrodzeń od strony dróg, ulic, placów, torów kolejowych i innych miejsc publicznych oraz ogrodzeń o wysokości powyżej 2,20 m, czy też budowy obiektów małej architektury w miejscach publicznych.

    Zgłoszenia należy dokonać przed rozpoczęciem robót 

    Należy pamiętać, że zgłoszenie trzeba zrobić jeszcze przed rozpoczęciem  planowanych robót budowlanych. Określa się w nim rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Zgłaszający powinien również dołączyć oświadczenia o posiadaniu tytułu prawnego do dysponowania nieruchomością. W niektórych przypadkach potrzebne są również załączniki w postaci odpowiednich szkiców lub rysunków a także pozwoleń, uzgodnień i opinii, wymaganych na podstawie odrębnych przepisów. W razie konieczności uzupełnienia zgłoszenia starosta wydaje postanowienie, w którym w określonym terminie, wzywa do uzupełnienia brakujących dokumentów. Jeżeli w wyznaczonym czasie wniosek nie zostanie uzupełniony, wówczas starosta wnosi sprzeciw. Sprzeciw ten ma formę decyzji.

    Kiedy starosta może zgłosić sprzeciw?

    Starosta może, w terminie 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia, złożyć ewentualny sprzeciw. Nastąpi to w sytuacji, gdy zgłoszenie dotyczy budowy lub wykonywania robót budowlanych objętych obowiązkiem uzyskania pozwolenia na budowę albo jeżeli planowana budowa lub roboty budowlane naruszają miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub inne przepisy. Sprzeciw zostanie wniesiony także wtedy, gdy zgłoszenie dotyczy budowy tymczasowego obiektu budowlanego w miejscu, w którym taki obiekt istnieje Starosta może również, w drodze decyzji, nałożyć obowiązek uzyskania pozwolenia na wykonanie określonego obiektu lub robót budowlanych objętych obowiązkiem zgłoszenia w przypadku, gdy ich realizacja może naruszać ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub też spowodować:

    – zagrożenie bezpieczeństwa ludzi lub mienia,

    – pogorszenie stanu środowiska lub stanu zachowania zabytków,

    – pogorszenie warunków zdrowotno-sanitarnych,

    – wprowadzenie, utrwalenie bądź zwiększenie ograniczeń lub uciążliwości dla terenów sąsiednich.

    Termin rozpoczęcia robót budowlanych

    Jeżeli starosta nie wniesie sprzeciwu w w/w terminie, wówczas zgłaszający może przystąpić do budowy lub wykonywania robót budowlanych. Trzeba mieć jednak na uwadze, że rozpoczęcie robót budowlanych nie może nastąpić później niż po upływie 2 lat od, określonego w zgłoszeniu, terminu ich rozpoczęcia.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE