Spis treści
Wyższa płaca minimalna
Niestety, pracodawcy nie mają tutaj powodów do zadowolenia. W 2020 roku płaca minimalna wzrośnie aż o 350 złotych. W 2020 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wyniesie 2600 złotych stanowić będzie już 49,7 proc. prognozowanego na 2020 rok przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Jak przekonuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, wzrost minimalnego wynagrodzenia wpłynie pozytywnie na sytuację finansową gospodarstw domowych. Niestety owego optymizmu nie mogą podzielić pracodawcy, którym znacząco wzrośnie koszt zatrudnienia pracownika. Ponadto osoby prowadzące własną działalność, nawet jak nie zatrudniają pracowników, poniosą większe wydatki z tytułu składek ZUS.
Wraz z minimalnym wynagrodzeniem rośnie także wprowadzona w 2017 roku minimalna stawka godzinowa dla określonych umów cywilnoprawnych. Jej główny cel to ograniczania zjawiska nadużywania umów cywilnoprawnych oraz ochrona osoby najniżej wynagradzanych. W 2020 r. minimalna stawka godzinowa wynosić będzie 17 zł – wzrost z 14,70 zł w roku bieżącym.
Dodatek za staż pracy
Od 1 stycznia dodatek za staż pracy nie będzie miał wpływu na wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Dodatek stażowy nie będzie jednak pierwszym elementem, który zostanie wyłączony z minimalnego wynagrodzenia i który nie będzie miał wpływu na wysokość wynagrodzenia. W świetle obowiązującego prawa do ustalania wysokości minimalnego wynagrodzenia nie wlicza się już dodatku za pracę w nadgodzinach, nagrody jubileuszowej czy odprawy emerytalnej i rentowej. Od 2017 roku do minimalnej pensji nie wlicza się też dodatku za pracę w nocy.
Całkowity zakaz handlu w niedzielę w 2020 roku
Od 1 stycznia 2020 r. handlować będzie można w siedem niedziel w roku. Zakaz handlu nie będzie więc obowiązywał w dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia, w niedzielę bezpośrednio przed Wielkanocą oraz w ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia.
Źródło:
Oficjalna strona Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.