Spis treści
W przypadku przekroczenia dozwolonej prędkości musisz liczyć się z tym, że może zatrzymać Cię drogówka za złamanie przepisów prawa o ruchu drogowym. W takim przypadku prawdopodobnie zostaniesz ukarany mandatem karnym, którego wysokość będzie uzależniona od tego o ile przekroczyłeś prędkość i czy w tym czasie nie złamałeś innych przepisów np. wyprzedzając na podwójnej ciągłej…
Nałożenie mandatu karnego
Generalnie, w postępowaniu mandatowym, funkcjonariusz uprawniony do nakładania grzywny w drodze mandatu karnego może ją nałożyć jedynie, gdy:
- schwytano sprawcę wykroczenia na gorącym uczynku lub bezpośrednio po popełnieniu wykroczenia – w takiej sytuacji, nałożenie grzywny w drodze mandatu karnego nie może nastąpić po upływie 14 dni od daty ujawnienia czynu;
- stwierdzi popełnienie wykroczenia naocznie pod nieobecność sprawcy, a nie zachodzi wątpliwość co do sprawcy czynu – w tym przypadku nałożenie grzywny w drodze mandatu karnego nie może nastąpić po upływie 90 dni od daty ujawnienia czynu;
- stwierdzi popełnienie wykroczenia za pomocą przyrządu kontrolno-pomiarowego lub urządzenia rejestrującego, a sprawca nie został schwytany na gorącym uczynku lub bezpośrednio potem, i nie zachodzi wątpliwość co do sprawcy czynu – w takim przypadku nałożenie grzywny w drodze mandatu karnego nie może nastąpić po upływie 180 dni od daty ujawnienia czynu;
– w tym także, w razie potrzeby, po przeprowadzeniu w niezbędnym zakresie czynności wyjaśniających, podjętych niezwłocznie po ujawnieniu wykroczenia.
Funkcjonariusz nakładający grzywnę obowiązany jest określić jej wysokość, wykroczenie zarzucone sprawcy, a także powinien poinformować sprawcę wykroczenia o prawie odmowy przyjęcia mandatu karnego i o skutkach prawnych takiej odmowy.
Pamiętaj: masz prawo odmowy przyjęcia mandatu
W postępowaniu mandatowym istotne jest to, że funkcjonariusz nakładający grzywnę, czyli na przykład policjant z drogówki może nałożyć grzywnę w drodze mandatu tylko wówczas, sprawca wyrazi na to zgodę. Zatem, jeżeli uważasz, że jesteś niewinny i nie popełniłeś zarzucanego Tobie wykroczenia lub jeśli po prostu nie zgadzasz się z wysokością mandatu czy nałożoną przez policjanta liczbą punktów karnych – masz prawo do tego, aby odmówić przyjęcia mandatu.
Obowiązkiem policjanta jest to, aby pouczyć Cię o przysługującym prawie do odmowy przyjęcia mandatu oraz o skutkach prawnych takiego postępowania. Aby móc skorzystać z tego prawa nie musisz podawać przyczyny. Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, w której nałożono mandat zaoczny. Jak stanowi art. 99 kodeksu w sprawach o wykroczenia, w razie odmowy przyjęcia mandatu karnego lub nieuiszczenia w wyznaczonym terminie grzywny nałożonej mandatem zaocznym, organ, którego funkcjonariusz nałożył grzywnę, występuje do sądu z wnioskiem o ukaranie. We wniosku trzeba zaznaczyć, że obwiniony odmówił przyjęcia mandatu albo nie uiścił grzywny nałożonej mandatem zaocznym, a w miarę możności podać również przyczyny odmowy.
Odmowa przyjęcia mandatu – jak wygląda dalsze postępowanie?
Jeśli odmówiłeś przyjęcia mandatu, policjant sporządzi wniosek o ukaranie do sądu. Z uwagi na ewentualne przemyślenie tego, czy na pewno opłaca się odmówić przyjęcia mandatu – warto zapamiętać, że sądem właściwym do rozpoznania sprawy będzie sąd rejonowy, w którego okręgu popełniono wykroczenie. Wiąże to się oczywiście ze stawiennictwem w sądzie – czasem nawet kilkakrotnym, a co za tym idzie kosztami. Co więcej, musisz mieć świadomość tego, że jeśli sąd uzna Twoją winę, może zostać orzeczona wyższa grzywnę niż ta zaproponowana przez policjanta. Zatem zanim skorzystasz z uprawnienia do odmowy przyjęcia mandatu – przemyśl, czy na pewno masz szansę w sądzie i czy Ci się to w ogóle opłaca…
Podstawa prawna:
art. 95 – 102 ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r. Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (Dz. U. 2001 nr 106 poz. 1148)