- Reklama -
niedziela, 24 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoJesteś bezrobotny? Możesz starać się o staż z urzędu pracy!

    Jesteś bezrobotny? Możesz starać się o staż z urzędu pracy!

    Na staż z urzędu pracy mogą przede wszystkim liczyć osoby znajdujące się w szczególnej sytuacji na runku pracy
     

    Warto wiedzieć, że z możliwości odbycia stażu mogą w pierwszej kolejności skorzystać osoby, które znajdują się w szczególnej sytuacji na rynku pracy, tj.:

    • bezrobotni do 30 roku życia,
    • bezrobotni długotrwale,
    • bezrobotni powyżej 50-go roku życia,
    • bezrobotni korzystający ze świadczeń pomocy społecznej,
    • bezrobotni posiadający co najmniej jedno dziecko do 6 roku życia lub co najmniej jedno dziecko niepełnosprawne do 18 roku życia,
    • bezrobotni niepełnosprawni.

    Do odbywania stażu kieruje starosta

    Należy pamiętać, że staż odbywa się na podstawie skierowania starosty ( w praktyce robi to urząd pracy). Starostwa sprawuje również nadzór nad przebiegiem stażu. Można go a odbywać u pracodawcy, rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub pełnoletniej osoby fizycznej, zamieszkującej i prowadzącej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, osobiście i na własny rachunek, działalność w zakresie produkcji roślinnej lub zwierzęcej, w tym ogrodniczej, sadowniczej, pszczelarskiej i rybnej, w pozostającym w jej posiadaniu gospodarstwie rolnym obejmującym obszar użytków rolnych o powierzchni przekraczającej 2 ha przeliczeniowe lub prowadzącej dział specjalny produkcji rolnej. Co istotne, nie może on trwać dłużej niż 6 miesięcy. Jedynie osoby bezrobotne, które nie ukończyły 30 roku życia mają prawo do stażu dłuższego, trwającego 12 miesięcy Staż odbywa się na podstawie umowy zawartej przez starostę z pracodawcą, według programu określonego w umowie. Przy ustalaniu programu powinny być uwzględnione predyspozycje psychofizyczne i zdrowotne, poziom wykształcenia oraz dotychczasowe kwalifikacje zawodowe bezrobotnego.

    Program stażu powinien określać:

    • nazwę zawodu lub specjalności, której program dotyczy,
    • zakres zadań wykonywanych przez bezrobotnego,
    • rodzaj uzyskiwanych kwalifikacji lub umiejętności zawodowych,
    • sposób potwierdzenia nabytych kwalifikacji lub umiejętności zawodowych,
    • opiekuna osoby objętej programem stażu.

    Osoba, która odbywa staż ma nadal status osoby bezrobotnej, dlatego też nie może podejmować dodatkowego zatrudnienia. W przeciwnym wypadku traci status osoby bezrobotnej, a co za tym idzie prawo do stażu. Bezrobotnemu w okresie odbywania stażu przysługuje stypendium w wysokości 120% kwoty zasiłku dla bezrobotnych, które jest wypłacane przez starostę. Co ważne, że w trakcie wypłacania stypendium nie przysługuje zasiłek dla bezrobotnych.

    Stażysta ma określony czas pracy i prawo do dni wolnych

    Trzeba mieć na uwadze, że czas pracy bezrobotnego odbywającego staż nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo, a bezrobotnego będącego osobą niepełnosprawną zaliczoną do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności – 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Stażu nie można również odbywać w niedziele i święta, w porze nocnej, w systemie pracy zmianowej, ani też godzinach nadliczbowych. Jednak starosta może wyrazić zgodę na realizację stażu w niedzielę i święta, w porze nocnej lub w systemie pracy jeżeli wymaga tego charakter pracy w danym zawodzie. Na wniosek bezrobotnego pracodawca jest obowiązany do udzielenia dni wolnych w wymiarze 2 dni za każde 30 dni kalendarzowych odbywania stażu. Za ostatni miesiąc odbywania stażu, jego organizator jest obowiązany udzielić dni wolnych przed zakończeniem odbywania stażu przez osobę bezrobotną. Stażyście przysługuje także prawo do okresów odpoczynku na zasadach przewidzianych dla pracowników. Należy jednak pamiętać, że przepisy Kodeksu pracy ma tu zastosowanie jedynie w odniesieniu do odpoczynku dobowego, tygodniowego oraz przerw wliczanych do czasu pracy. Nie stosuje się natomiast przepisów dotyczących norm i ogólnego wymiaru czasu pracy.

    Stażysta ma określone obowiązki
     

    Na bezrobotnym skierowanym do odbycia stażu ciążą określone obowiązki. Przede wszystkim powinien on przestrzegać ustalonego czasu pracy oraz przepisów i zasad obowiązujących u danego pracodawcy, w szczególności regulaminu pracy, tajemnicy służbowej, zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przepisów przeciwpożarowych. Ponadto ma on obowiązek sumienne i staranne wykonywać zadana objęte programem stażu oraz stosować się do poleceń organizatora i opiekuna, o ile nie są one sprzeczne z prawem. Stażysta musi również sporządzić sprawozdanie z przebiegu stażu zawierające informacje o wykonywanych zadaniach oraz uzyskanych kwalifikacjach lub umiejętnościach zawodowych.

    Obowiązki ciążą również na organizatorze stażu

    Warto wiedzieć, że organizator stażu powinien w pierwszej kolejności zapoznać stażystę z programem stażu i jego obowiązkami oraz uprawnieniami. Dodatkowo musi on zapewnić bezrobotnemu bezpieczne i higieniczne warunki odbywania stażu, szkolenia z zakresu bhp, profilaktyczną ochronę zdrowia, środki ochrony indywidualnej, bezpłatne napoje i posiłki, w takim zakresie, jaki przewidziany jest dla jego pracowników. Do obowiązków pracodawcy należy także niezwłoczne, nie później jednak niż w terminie 7 dni, informowanie urzędu pracy o przypadkach przerwania odbywania stażu, o każdym dniu nieusprawiedliwionej nieobecności bezrobotnego oraz o innych zdarzeniach istotnych dla realizacji programu oraz dostarczanie, w terminie 5 dni po zakończeniu każdego miesiąca stażu, listy obecności podpisywanej przez bezrobotnego. Po zakończeniu stażu pracodawca powinien wydać opinię zawierającą informacje o zadaniach realizowanych przez stażystę i umiejętnościach praktycznych pozyskanych w trakcie stażu. Z kolei od starosty osoba bezrobotna otrzymuje zaświadczenie o odbyciu stażu.

    Podstawa prawna:

    art. 49, art. 53 Ustawy z 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz. U. z 2013r., poz. 674 ze zm.),
    Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 20 sierpnia 2009r. w sprawie szczegółowych warunków odbywania stażu przez bezrobotnych (Dz. U z 2009r., Nr 142, poz. 1160).

     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE