Spis treści
Dobry Start – ruszyło przyjmowanie wniosków
Świadczenie Dobry Start to jedno ze wsparć, jakie rodzice otrzymują z budżetu państwa. Przesłanka konieczną otrzymania pieniędzy jest posiadanie dziecka uczącego się w szkole, które nie ukończyło 20 roku życia. Na dziecko niepełnosprawne, uczące się w szkole, świadczenie przysługuje do ukończenia przez nie 24. roku życia.
Świadczenie nie przysługuje jednak na dzieci uczęszczające do przedszkola. Nie przysługuje także na dzieci realizujące roczne przygotowanie przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole. Program Dobry Start nie obejmuje również studentów.
Rodzice chcący otrzymać świadczenie muszą złożyć wniosek. Można to zrobić już dzisiaj, bowiem1 lipca 2024 r. ZUS rozpoczął przyjmowanie wniosków o ustalenie prawa do świadczenia dobry start w związku z rozpoczęciem roku szkolnego 2024/2025.
Kto może złożyć wniosek?
Wniosek może złożyć matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka. Opiekun faktyczny to osoba faktycznie sprawująca opiekę nad dzieckiem, która wystąpiła do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka. Wniosek o świadczenie dla dzieci, które przebywają w pieczy zastępczej składa rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.
Jak złożyć wniosek?
Wnioski w ramach tegorocznej edycji programu „Dobry start” Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjmuje od 1 lipca do końca listopada br. Wnioskować o świadczenie można wyłącznie online za pośrednictwem:
- portalu PUE ZUS lub aplikacji mobilnej mZUS
- portalu informacyjno-usługowego Emp@tia na stronie https://empatia.mpips.gov.pl/
- bankowość elektroniczną.
Wniosek można złożyć do 30 listopada.
Kiedy rodzice otrzymają świadczenie Dobry Start?
Złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Gdy wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach (we wrześniu, październiku lub listopadzie), to wsparcie trafi do rodziny w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku.