Konieczność dokonania wyboru pomiędzy ZUS a OFE zawdzięczamy ustawie o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasady wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych. Nowe przepisy spowodowały, że od lutego bieżącego roku otwarte fundusze emerytalne przekazały do ZUS aż 51,5% jednostek rozrachunkowych każdego członka na dzień 31 stycznia 2014 r. Pamiętajmy także, że składki od obecnych członków otwartych funduszy emerytalnych będą jednak przekazywane do OFE jedynie za okres do dnia 30 czerwca 2014 r.
Cała sprawa dotyczy przekazywania części składki emerytalnej w wysokości 2,92% osiąganego wynagrodzenia brutto do odpowiedniej instytucji. Pracownicy mają na chwilę obecną zapewniony wybór, jednak decyzja musi zostać podjęta najpóźniej do dnia 31 lipca 2014 r. Decydując się na pozostanie w OFE (czyli na dotychczasowych zasadach) musimy złożyć w ZUS oświadczenie członka otwartego funduszu emerytalnego o przekazywaniu składki do naszego OFE – dokonać tego możemy zarówno pisemnie jak i w formie dokumentu elektronicznego uwierzytelnionego z wykorzystaniem kwalifikowanego certyfikatu. Dodajmy, że brak takiego oświadczenia oznacza, że składka emerytalna trafi bezpośrednio do ZUS – tutaj jednak o pełnej wartości, tj. 7,3% podstawy jej wymiaru.
Decydując się na pozostanie w OFE musimy zatem złożyć odpowiednie oświadczenie, powinno ono zawierać informacje:
- o przekazywaniu do otwartego funduszu emerytalnego składki w wysokości 2,92% podstawy jej wymiaru, począwszy od składki opłaconej za lipiec 2014 r. Zaznaczmy także czy chcemy, aby składka trafiła do naszego dotychczasowego OFE, czy też do nowego funduszu. W tym drugim przypadku podajmy jego dokładną nazwę,
- o zapoznaniu się z przygotowaną przez ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw finansów publicznych informacją dotyczącą powszechnego systemu emerytalnego oraz informacją dotyczącą poszczególnych otwartych funduszy emerytalnych.
Decyzja o pozostaniu w OFE czy wyłącznie w ZUS nie jest jednak ostateczna. Każdy zainteresowany będzie mógł ją zmienić co 4 lata, z tym że taka możliwość pojawi się dopiero od 2016 r. (również w okresie od 1 kwietnia do 31 lipca). Niewykluczone zatem, że część pracowników nie złoży omawianego oświadczenia i wszystkie składki przeniesienie do ZUS, a za dwa lata zdecyduje się na powrót do OFE.