- Reklama -
wtorek, 26 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoJuż obowiązuje nowy wzór wniosku o przywrócenie obywatelstwa

    Już obowiązuje nowy wzór wniosku o przywrócenie obywatelstwa

    Zmiany te to wynik rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych z dnia 8 maja 2012 r. w sprawie wzoru formularza wniosku o przywrócenie obywatelstwa polskiego oraz fotografii dołączanej do wniosku (Dz.U. z 2012 r., nr 89, poz. 501, dalej: rozporządzenie), które weszło w życie z dniem 15 maja 2012 r. Rozporządzenie zostało wydane na podstawie ustawy z dnia 2 kwietnia 2009 r. o obywatelstwie polskim (Dz. U. z 2012 r. nr 31, poz. 161), której część przepisów weszła już w życie, a część wejdzie w życie w dniu 15 sierpnia 2012 r.. W rozporządzeniu określono wzór formularza wniosku o przywrócenie obywatelstwa polskiego, jak też wymogi dotyczące fotografii dołączanej do wniosku.
       

    Warto w tym miejscu podkreślić, że jeżeli obywatel polski został pozbawiony obywatelstwa polskiego może złożyć wniosek o przywrócenie obywatelstwa polskiego. Jednocześnie ustawa o obywatelstwie polskim stanowi, że nie przywraca się obywatelstwa polskiego cudzoziemcowi m.in., jeżeli stanowi to zagrożenie dla obronności lub bezpieczeństwa państwa albo ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego lub też gdy cudzoziemiec ten działał na szkodę Polski, a zwłaszcza jej niepodległości i suwerenności lub uczestniczył w łamaniu praw człowieka.
       

    Zgodnie z przepisami rozporządzenia do wniosku o przywrócenie obywatelstwa polskiego niezbędne jest dołączenie aktualnej fotografii osoby, której wniosek dotyczy, fotografia ma być nieuszkodzona, kolorowa, o wymiarach 4,5 cm x 3,5 cm, wykonana w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Zasadą jest, że zdjęcie, o którym jest mowa wyżej musi przedstawiać osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami, nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami. Jednak osoba, która ma wrodzoną lub nabytą wadę wzroku może dołączyć do wniosku fotografię przedstawiającą ją w okularach z ciemnymi szkłami. Z kolei osoba nosząca nakrycie głowy zgodnie z zasadami swojego wyznania może dołączyć do wniosku o przywrócenie obywatelstwa fotografię przedstawiającą ją w nakryciu głowy. Nakrycie głowy nie może jednak zakrywać ani zniekształcać owalu twarzy.

     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE