- Reklama -
sobota, 23 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoKara grzywny za wykroczenia skarbowe

    Kara grzywny za wykroczenia skarbowe

    Zmiany wprowadzone w przepisach Kodeksu karnego skarbowego dotyczyły między innymi postępowania mandatowego w sprawach o wykroczenia skarbowe. Zgodnie z nowym przepisem art. 137 § 2 pkt 4 Kodeksu karnego skarbowego postępowania mandatowego nie stosuje się, jeżeli za wykroczenie skarbowe należałoby orzec przepadek przedmiotów. Z tego też względu nowelizacji wymagają przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 stycznia 2006 r. w sprawie nakładania kary grzywny w drodze mandatu karnego za wykroczenia skarbowe, dotyczące przepadku przedmiotów, który był wcześniej orzekany przez sąd po ukaraniu sprawcy mandatem karnym przez finansowy organ postępowania przygotowawczego.

     

     

    Podobnie zmiany wymagają również wzory formularzy mandatów karnych, określone w załącznikach do przedmiotowego rozporządzenia. Przy nowelizacji wzorów formularzy mandatów karnych, zaproponowano ich kompleksową zmianę i odejście od określenia w nich druku przelewu/wpłaty gotówkowej. Stało się tak, ponieważ formularze wykorzystywane dotychczas nie odpowiadają aktualnym standardom wzorów formularzy bankowych i nie mogą być wykorzystywane przez sprawcę wykroczenia skarbowego, ukaranego mandatem karnym, jako formularz polecenia przelewu/wpłaty gotówkowej przy uiszczaniu kary grzywny za

    pośrednictwem banków lub Poczty Polskiej. Druki przelewu/wpłaty gotówkowej są powszechnie dostępne w instytucjach przyjmujących do realizacji zlecenie przekazania środków finansowych na rachunek wierzyciela. W ciągu ostatnich lat zmieniły się standardy dokonywania płatności, które obecnie odbywają się poprzez przekaz elektroniczny, za którym nie są przesyłane dokumenty papierowe pomiędzy bankiem wierzyciela i dłużnika. Rozpowszechniła się bankowość internetowa, za pomocą której także sprawca wykroczenia skarbowego może uiścić karę grzywny nałożoną na niego w drodze mandatu karnego kredytowanego i bez wykorzystania papierowego druku przelewu/wpłaty gotówkowej. Ponadto, część ukaranych uiszcza karę grzywny bezpośrednio w kasie urzędu, czyli również bez wykorzystywania druku przelewu/wpłaty gotówkowej.

     

    Obecnie osoba ukarana ma kilka możliwości do wyboru, w jaki sposób uiści nałożoną na nią karę grzywny. Wobec tego, należy uznać, że nie ma potrzeby, aby formularz mandatu karnego zawierał w swoim składzie również druk przelewu/wpłaty gotówkowej, który byłby wykorzystywany w ograniczonym zakresie. Wystarczającym jest wskazanie na formularzu mandatu karnego nazwy urzędu i jego numeru konta do ewentualnego wykorzystania, w razie gdyby kara grzywny nałożona w drodze mandatu karnego kredytowanego nie była uiszczana w kasie urzędu, a na jego konto za pośrednictwem uprawnionych instytucji. Rezygnacja z tego dodatkowego elementu w formularzu mandatu karnego przyczyni się do obniżenia kosztów ich wydrukowania ponoszonych przez budżet państwa.

     

    Dla uproszczenia zaproponowano także wprowadzenie jednego wzoru mandatu karnego, na którym funkcjonariusz wydający mandat karny dokonywałby odpowiedniego zaznaczenia, czy kara grzywny została nałożona w drodze mandatu karnego, o którym mowa w art. 138 § 1 pkt 1 Kodeksu karnego skarbowego, czy mandatu karnego kredytowanego. W związku z powyższym zaproponownao wprowadzenie w przedmiotowym rozporządzeniu następujących zmian. Pierwsza ze zmian jest związana z wprowadzeniem nowego jednego wzoru dla mandatów karnych, o których mowa w art. 138 § 1 pkt 1 Kodeksu karnego skarbowego, oraz mandatów karnych kredytowanych. Zaproponowano także, aby w upoważnieniu do nakładania kary grzywny w drodze mandatu karnego można było wskazać numer legitymacji służbowej upoważnionego funkcjonariusza lub jego numer ewidencyjny funkcjonariusza. Obecny zapis nie odpowiada w pełni panującej sytuacji rzeczywistej, gdyż funkcjonariusze niektórych finansowych organów postępowania przygotowawczego nie mają numerów ewidencyjnych, więc należy wprowadzić możliwość wskazania w upoważnieniu numeru legitymacji służbowej zamiast numeru ewidencyjnego.

     

    www.SerwisPrawa.pl

     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE