- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoKara za brak wykupionego ubezpieczenia OC

    Kara za brak wykupionego ubezpieczenia OC

    Kogo dotyczy obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC?

    Obowiązek wykupienia ubezpieczenia komunikacyjnego OC dotyczy posiadaczy pojazdów mechanicznych, czyli:

    • pojazdów samochodowych,
    • motorowerów,
    • motocykli,
    • ciągników rolniczych,
    • przyczep,
    • pojazdów wolnobieżnych (z wyjątkiem pojazdów wolnobieżnych należących do rolnika i użytkowanych w związku z posiadaniem przez niego gospodarstwa rolnego).

    Należy pamiętać o tym, że obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej powstaje:

    • najpóźniej w dniu pierwszej rejestracji pojazdu na terytorium Polski (wyjątkiem od tej zasady są pojazdy historyczne),
    • w dniu nabycia pojazdu mechanicznego zarejestrowanego, jeżeli zbywca nie posiadał ubezpieczenia OC,
    • przed wprowadzeniem do ruchu pojazdu wolnobieżnego, pojazdu historycznego, pojazdu mechanicznego niezarejestrowanego,
    • najpóźniej w dniu wygaśnięcia dotychczasowej polisy,
    • najpóźniej w dniu ustania odpowiedzialności firmy ubezpieczeniowej (np. w przypadku, gdy doszło do likwidacji lub upadłości zakładu ubezpieczeń, w którym samochód był ubezpieczony),
    • przed przekroczeniem granicy, jeżeli posiadacz lub kierujący pojazdem mechanicznym wprowadzonym do ruchu na terytorium RP nie posiada ubezpieczenia OC,
    • przed wprowadzeniem do ruchu pojazdów zarejestrowanych za granicą, niedopuszczonych do ruchu na terytorium RP.

    Jeśli Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zwrócił się do Ciebie o okazanie dokumentów, które potwierdzają zawarcie umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, to oznacza, że podczas kontroli pojawiły się pewne wątpliwości co do tego, czy na pewno jesteś objęty ochroną ubezpieczeniową. Kontrole takie mogą być przeprowadzane na przykład przez Policję lub organy właściwe w sprawach rejestracji pojazdów. Przede wszystkim wątpliwości co do tego, czy masz wykupione ubezpieczenie OC – mogą powstać, jeśli podczas rutynowej kontroli nie okażesz dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy ubezpieczenia komunikacyjnego OC. Wątpliwości mogą również powstać na przykład podczas sprawdzania informacji o polisach OC przekazywanych przez firmy ubezpieczeniowe do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

    Jeżeli dostałeś wezwanie do udzielenia informacji o posiadanym ubezpieczeniu, to od daty doręczenia tego wezwania masz 30 dni na to, aby wykazać, że umowa ubezpieczenia OC została zawarta zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, czyli że Twoja polisa obejmowała cały rok kalendarzowy, w którym dokonano kontroli. W przypadku, gdy twierdzisz, że obowiązek posiadania polisy OC Cię nie dotyczy, musisz w tym terminie udowodnić ,że z jakiegoś konkretnego powodu nie dotyczy Cię obowiązek posiadania ubezpieczenia komunikacyjnego OC. Jeśli żaden z wyżej wymienionych przypadków Cię nie dotyczy, to w ciągu 30 dni od daty odbioru wezwania musisz uiścić opłatę w wysokości określonej na wezwaniu od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

    Jednakże, jeśli na przykład w dniu kontroli nie byłeś posiadaczem pojazdu to powinieneś przedstawić dowód zbycia pojazdu, czyli np. umowę sprzedaży lub darowizny samochodu wraz z dowodem zawarcia umowy ubezpieczenia OC obowiązującej do dnia sprzedaży pojazdu.

    Natomiast w sytuacji, gdy zignorujesz wezwanie, to po upływie 30-dniowego terminu, jaki został przewidziany na udzielenie odpowiedzi Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu – Twoja sprawa zostanie automatycznie skierowana na drogę postępowania egzekucyjnego w administracji. W związku z tym, wyegzekwowaniem opłaty karnej będzie zajmować się urząd skarbowy w miejscu pobytu osoby, która nie dopełniła obowiązku wykupu polisy OC.


    Podstawa prawna:
    art. 90 – 91 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. 2003 nr 124 poz. 1152)

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE