Zgodnie z treścią art.83 ust. 1 ustawy z dnia 29 września 1986 r. Prawo o aktach stanu cywilnego, odpisy oraz zaświadczenia określone w art. 79 wydaje się na wniosek sądu lub innego organu państwowego, osoby, której stan cywilny został w akcie stwierdzony, jej wstępnego, zstępnego, rodzeństwa, małżonka lub przedstawiciela ustawowego. Jednakże przepis art. 83 ust. 2 ww. ustawy stwierdza, że odpisy aktów stanu cywilnego i zaświadczenia o dokonanych w księgach stanu cywilnego wpisach lub o ich braku mogą być również wydane na wniosek innych osób niż wymienione w ust. 1, które wykażą w tym interes prawny, oraz na wniosek organizacji społecznej, jeżeli jest to uzasadnione celami statutowymi takiej organizacji i gdy przemawia za tym interes społeczny. Zaświadczenie o zaginięciu lub zniszczeniu księgi stanu cywilnego może być także wydane na wniosek innych zainteresowanych osób.
Powyższy przepisu stanowi podstawę prawną do uzyskania odpisu z akt stanu cywilnego jeżeli wykaże interes prawny do uzyskania takiego odpisu. W praktyce urzędy odmawiają uzyskania takich odpisów przez osoby obce, chyba że osoba dołączy odpis wezwania sądu, w którym sąd wzywa do złożenia takich dokumentów. Działanie takie nie jest jednak prawidłowe. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 27.11.2008 roku w sprawie sygn.. akt II OSK 1474/07 stwierdził, że mieć interes prawny w postępowaniu administracyjnym to tyle, co wskazać przepis prawa powszechnie obowiązującego, na którym wnoszący pismo opiera swoje żądanie. Tym przepisem może być również przepis prawa procesowego.
Aby zatem móc uzyskać odpis z akt stanu cywilnego trzeba spełnić wymóg wskazania interesu prawnego poprzez wskazanie przepisu prawa. W konkretnym przypadku konieczne zatem będzie wskazanie sprawy, w której odpis taki jest niezbędny i przepisu.