Głosowanie korespondencyjne dostępne dla wszystkich wyborców
Po wprowadzeniu zmian wszyscy wyborcy będą mogli głosować korespondencyjnie. Dotychczas taką możliwość miały tylko osoby niepełnosprawne oraz przebywające za granicą. Zamiar głosowania korespondencyjnego w kraju wyborca będzie musiał zgłosić w gminie do 21 dnia przed dniem wyborów. Pakiet wyborczy wyborca będzie mógł odebrać w urzędzie gminy, albo zostanie on przesłany bezpośrednio do jego domu. Co ważne, głosowanie korespondencyjne będzie wyłączone w wyborach do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego oraz wyborach wójta. Zarówno głosowanie korespondencyjne w kraju, jak i za granicą będzie uregulowane w jednym dziale i będzie miało ujednolicone procedury. Zdaniem twórców projektu upowszechnienie takiej formy głosowania zrealizuje konstytucyjną zasadę powszechności prawa wyborczego i korzystnie wpłynie na frekwencję wyborczą.
Udogodnienia dla wyborców niepełnosprawnych
Nowelizacja wprowadza także udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Skróceniu z 14 do 5 dni przed wyborami ulegnie termin na złożenie przez wyborcę niepełnosprawnego wniosku o dopisanie do spisu wyborców w wybranym przez niego lokalu. Po zmianach niepełnosprawny wyborca będzie mógł wybierać lokal spośród wszystkich lokali na obszarze gminy, a nie tylko spośród lokali przystosowanych dla osób niepełnosprawnych. Z kolei zamiar głosowania przez pełnomocnika będzie mógł być zgłoszony do 9 dnia przed dniem wyborów. Wśród przyjętych udogodnień jest też zwiększenie liczby lokali wyborczych dostosowanych dla osób niepełnosprawnych. I tak do końca 2014 roku liczba ta powinna wynosić co najmniej 1/5 wszystkich lokali obwodowych komisji wyborczych w danej gminie. Z końcem 2015 roku lokale wyborcze dostosowane dla osób niepełnosprawnych powinny stanowić 1/3 wszystkich lokali, zaś do 31 grudnia 2016r. – 2/5 wszystkich lokali.
Zmiana umiejscowienia lokalu wyborczego
W ustawie zaproponowano również, aby w nadzwyczajnych okolicznościach, gdy zaistnieje potrzeba niezwłocznej zmiany miejsca lokalu wyborczego (w związku z pożarem, powodzią itp.) takiej zmiany, na czas najbliższych wyborów, mógł dokonać wójt. Dotychczas bowiem nie było możliwości zmiany umiejscowienia lokalu wyborczego bez uprzedniej uchwały rady gminy.
Zmiany w zakresie finansowania komitetów wyborczych i środków prowadzenia kampanii wyborczej
Zmiany nastąpią także w zakresie finansowania komitetów wyborczych i ich rozliczania. Dotychczas Państwowa Komisja Wyborcza odrzucała sprawozdanie finansowe komitetu wyborczego, kiedy pozyskał, przyjął lub wydatkował środki finansowe z naruszeniem przepisów, niezależnie od wielkości kwoty tych środków. Po nowelizacji PKW będzie mogła przyjąć takie sprawozdanie finansowe z zastrzeżeniami, pod warunkiem jednak, że suma zakwestionowanych środków nie przekroczy 1% ogólnej kwoty przychodów komitetu wyborczego. Komitety wyborcze będą mogły przyjmować korzyści majątkowe o charakterze niepieniężnym nie tylko w postaci nieodpłatnego rozpowszechniania plakatów i ulotek wyborczych przez osoby fizyczne, tak jak dotychczas, ale także w postaci pomocy w pracach biurowych udzielanej przez osoby fizyczne.
Obsadzanie miejsc po zmarłych kandydatach
Nowelizacja przewiduje również, że w przypadku śmierci zarejestrowanego już kandydata na senatora lub na radnego w gminach, w których odbywają się wybory większościowe, komitet wyborczy będzie mógł zgłosić nowego kandydata bez konieczności zbierania podpisów.