- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoKiedy adwokat może odmówić udzielenia pomocy prawnej bądź wypowiedzieć pełnomocnictwo?

    Kiedy adwokat może odmówić udzielenia pomocy prawnej bądź wypowiedzieć pełnomocnictwo?

    Tylko ważne powody

    Adwokat może odmówić udzielenia pomocy prawnej tylko z ważnych powodów, o których musi poinformować zainteresowanego. Adwokatowi przede wszystkim nie wolno udzielać pomocy prawnej, która ułatwiałaby popełnienie przestępstwa lub wskazywałaby możliwość uniknięcia odpowiedzialności karnej za czyn, który miałby zostać popełniony w przyszłości.

    Nie może on również prowadzić sprawy, której wynik może dotyczyć jego osoby lub majątku, chyba że roszczenie dotyczy członka rodziny lub jest wspólne dla niego i dla strony. Ponadto adwokatowi nie wolno podjąć się prowadzenia sprawy ani udzielić pomocy prawnej, jeżeli:

    • udzielił wcześniej pomocy prawnej stronie przeciwnej w tej samej sprawie lub w sprawie z nią związanej,
    • brał udział w tej sprawie, wykonując funkcję publiczną,
    • osoba, przeciwko której ma prowadzić sprawę, jest jego klientem, choćby w innej sprawie,
    • adwokat, będący dla niego osobą bliską, prowadzi sprawę lub udzielił on już pomocy prawnej stronie przeciwnej w tej samej sprawie lub w sprawie z nią związanej.

    Adwokat nie może również występować jako pełnomocnik lub obrońca w sprawie, w której złożył w zeznanie w charakterze świadka. Nie ma on także prawa do podejmowania się sprawy, jeżeli zgłosiła się z nią nieupoważniona osoba. Adwokat nie może reprezentować klientów, których interesy są sprzeczne, nawet w przypadku, gdy klienci na to się godzą. Adwokatowi nie wolno podejmować się prowadzenia sprawy przeciwko bliskiej jemu osobie oraz osobie, z którą ma poważny zatarg osobisty.

    Uwaga!
    Jeśli chcesz szybko i poprawnie przygotować Pełnomocnictwo do reprezentowania przed sądem przejdź do formularza »

    Wątpliwości co do udzielenia lub odmowy udzielenia pomocy prawnej rozstrzyga okręgowa rada adwokacka. W wypadkach nie cierpiących zwłoki może to zrobić dziekan. Należy jednak pamiętać, że w sprawach, w których pomoc prawna ma z mocy przepisów prawa nastąpić z urzędu, z jej udzielenie może zwolnić adwokata tylko organ, który go wyznaczył.

    Wypowiedzenie pełnomocnictwa

    Stosunek klienta do adwokata oparty jest na zaufaniu, dlatego też adwokat ma obowiązek  wypowiedzieć pełnomocnictwo, gdy z okoliczności wynika, że klient stracił do niego zaufanie. Adwokat może wypowiedzieć pełnomocnictwo po uzyskaniu zgody kierownika zespołu. Może on zrobić to także w przypadku klientów, których interesy ujawniły się toku postępowania jako sprzeczne. Jeżeli wypowie on pełnomocnictwo musi zawiadomić o tym zainteresowane organy. W sytuacji, gdy nie nastąpiło wcześniejsze objęcie sprawy przez innego adwokata lub zwolnienie ze strony klienta powinien pełnić swoje obowiązki jeszcze przez dwa tygodnie. Adwokat ma szczególne obowiązki w przypadku odmowy sporządzenia środka odwoławczego. Jeżeli więc uzna, że wniesienie środka odwoławczego w prowadzonej przez niego sprawie jest bezzasadne, a klient z tym stanowiskiem się nie zgadza, powinien bez zbędnej zwłoki wypowiedzieć pełnomocnictwo lub powiadomić organ ustanawiający. Może to być sprawa prowadzona zarówno z wyboru, jak i z urzędu Dotyczy to również kasacji, skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia czy skargi konstytucyjnej. Z powyższego wynika, iż pełnomocnik z urzędu może odmówić sporządzenia środka odwoławczego, powinien jednakże poinformować o tym sąd i klienta na piśmie, bądź wypowiedzieć pełnomocnictwo.

    Odpowiedzialność dyscyplinarna i materialna

    Za naruszenie powyższych zasad adwokatowi grozi odpowiedzialność dyscyplinarna, o której orzekają korporacyjne sądy dyscyplinarne. Organem właściwym do wniesienia sprawy przed sąd dyscyplinarny jest rzecznik dyscyplinarny i to jemu właśnie należy zgłosić ewentualne naruszenie w przedmiotowej materii. Nie należy również zapominać, że taki pełnomocnik ponosić również odpowiedzialność materialną wobec klienta. Będzie to miało miejsce w sytuacji, gdy wskutek działania niezgodnego z przepisami w/w Prawa o adwokaturze i Kodeksu Etyki Adwokackiej jego klient przegrał sprawę. Taka osoba musi jednak udowodnić, że sprawa byłaby wygrana, gdyby środek odwoławczy został wniesiony.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE