- Reklama -
środa, 27 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoKiedy decyzja administracyjna może zostać uznana za nieważną?

    Kiedy decyzja administracyjna może zostać uznana za nieważną?

    Zgodnie z regulacją art. 156 KPA, Organ administracji publicznej stwierdza nieważność decyzji, która:

    • wydana została z naruszeniem przepisów o właściwości;
    • wydana została bez podstawy prawnej lub z rażącym naruszeniem prawa;
    • dotyczy sprawy już poprzednio rozstrzygniętej inną decyzją ostateczną;
    • została skierowana do osoby niebędącej stroną w sprawie (z nieważnością tego rodzaju mamy do czynienia w sytuacji, kiedy organ administracji decyzję kieruje do podmiotu, który nie jest stroną postępowania administracyjnego, przy czym słowo "kieruje" należy rozumieć jako kształtowanie sytuacji prawnej tego podmiotu, nałożenie na nią określonych praw lub obowiązków. Z decyzją kształtującą mamy do czynienia nie tylko w sytuacji pozytywnego orzeczenia o przyznaniu prawa lub nałożeniu obowiązku, ale też kiedy organ odmawia stronie przyznania praw);
    • była niewykonalna w dniu jej wydania i jej niewykonalność ma charakter trwały;
    • w razie jej wykonania wywołałaby czyn zagrożony karą;
    • zawiera wadę powodującą jej nieważność z mocy prawa.

    Musimy jednak pamiętać, że nieważność w przypadkach pkt 1, 3, 4 i 7 nie zostanie orzeczona, jeżeli od dnia doręczenia określonej decyzji lub jej ogłoszenia upłynęło dziesięć lat, a także gdy wywołała nieodwracalne skutki prawne. Odwracalność lub nieodwracalność skutku prawnego decyzji należy rozpatrywać mając na uwadze zakres właściwości organów administracji publicznej oraz ich kompetencje. Jeżeli cofnięcie, zniesienie, odwrócenie skutków prawnych decyzji wymaga takich działań, do których organ administracji publicznej nie ma umocowania ustawowego, czyli nie może zastosować formy aktu administracyjnego indywidualnego, nie może też skorzystać z drogi postępowania administracyjnego, to wtedy właśnie skutek prawny decyzji będzie nieodwracalny. Nie oznacza to, że jest to nieodwracalność absolutna, że mamy do czynienia z totalną niemożnością przywrócenia poprzedniego stanu prawnego w ramach całego porządku prawnego. Jest to nieodwracalność skutku prawnego względna w tym znaczeniu, że "odwrócenie" tego skutku jest prawnie niedostępne dla organu administracji publicznej działającego w granicach obowiązywania norm prawa publicznego w formach prawnych właściwych dla tej administracji, i w trybie postępowania przypisanym tejże administracji. Nieodwracalność skutków prawnych oznacza, iż decyzja dotknięta nieważnością nie jest aktem pozornym i bezskutecznym, lecz że pozostając w obrocie prawnym może wywoływać skutki prawne i niektóre z nich należy zachować, z uwagi na ich nieodwracalność, chociażby nawet były dotknięte ułomnościami.

    Ważną informacją jest także to, że stroną postępowania o stwierdzenie wydania decyzji z naruszeniem prawa czy o stwierdzenie nieważności decyzji administracyjnej jest nie tylko strona postępowania zwykłego zakończonego wydaniem kwestionowanej decyzji, lecz również każdy, czyjego interesu prawnego lub obowiązku dotyczyć mogą skutki stwierdzenia nieważności decyzji. Postępowanie wyjaśniające, jakie organ przeprowadza w pierwszej fazie, nie może dotyczyć kwestii, czy przyczyny nieważności rzeczywiście miały miejsce, gdyż kwestie zaistnienia przyczyn nieważności winny być wyjaśnione w dalszym postępowaniu, tj. przy udziale wszystkich jego stron. Rozstrzygnięcie w sprawie nieważności decyzji następuje w drodze decyzji.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE