- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoKiedy konieczne jest składanie przez wykonawcę dokumentów?

    Kiedy konieczne jest składanie przez wykonawcę dokumentów?

    Zamawiający powinni zatem wiedzieć, jak oceniać kwalifikacje podmiotowe wykonaw­ców spoza Polski. Jednym z elementów tej oceny jest weryfikacja dokumentów potwierdzających, że w stosunku do wykonawcy zagranicznego nie za­chodzą okoliczności wykluczające go z ubiegania się o udzielenie zamówienia publicznego. W części 1. cyklu artykułów o dokumentach składanych przez zagranicznych wykonawców wyjaśniono, kiedy konieczne jest składanie przez wykonawcę dokumentów.

     

    Ustawa Prawo zamówień publicznych, w art. 24, określa sytuacje, w których zamawiający zobowiązany jest wyklu­czyć wykonawcę z możliwości ubiegania się o udzielenie zamówienia publicznego. Zaistnienie chociażby jednej z okoliczności wymienionych w tym przepisie prowadzi do wykluczenia wykonawcy z postępowania.

    W celu wykazania braku podstaw do takiego wykluczenia zarówno wykonawca krajowy, jak i zagraniczny przedkładają zamawiającemu stosowne dokumenty. Żądanie okazania tych dokumentów w zależności od wartości zamówienia ma charakter obligatoryjny lub fakultatywny. Wartości te określa Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 2009 r. w sprawie kwot wartości zamówień oraz konkursów, od których jest uzależniony obowiązek przekazywania ogłoszeń Urzędowi Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich.

    I tak, zamawiający ma obowiązek żądania od wykonawców przedłożenia dokumentów niezbędnych do potwierdzenia spełniania warunków udziału w postępowaniu, jeżeli wartość zamówień:

    1.  udzielanych przez zamawiających z sektora finansów publicznych, z wyłączeniem uczelni publicznych, państwowych instytucji kultury, państwowych instytucji filmowych, jednostek samorządu terytorialnego oraz ich związków, jednostek sektora finansów publicznych, dla których organem założycielskim lub nadzorującym jest jednostka samorządu terytorialnego, a także udzielanych przez zamawiających będących innymi państwowymi jednostkami organizacyjnymi nieposiadającymi osobowości prawnej, jest równa lub przekracza wyrażoną w złotych równowartość kwoty:

    1. 125.000 euro – dla dostaw lub usług,
    2. 4.845.000 euro – dla robót budowlanych;

    2.  udzielanych przez zamawiających innych niż określeni w pkt 1, jest równa lub przekracza wyrażoną w złotych równowartość kwoty:

    1. 193.000 euro – dla dostaw lub usług,
    2. 4.845.000 euro – dla robót budowlanych;

    3.  sektorowych jest równa lub przekracza wyrażoną w złotych równowartość kwoty:

    1. 387.000 euro – dla dostaw lub usług,
    2. 4.845.000 euro – dla robót budowlanych.

    W postępowaniach prowadzonych w procedurze poniżej tych progów żądanie przedłożenia dokumentów ma charakter fakultatywny, a zamawiający może oprzeć się na złożonych przez wykonawcę oświadczeniach.

    Podstawa prawna:

    • Ustawa z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 182, poz. 1228 ze zm.)
    • Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny (t.j. Dz.U. z 1964.16.93 ze zm.)
    • Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 2009 r. w sprawie kwot wartości zamówień oraz konkursów, od których jest uzależniony obowiązek przekazywania ogłoszeń Urzędowi Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich (Dz. U. z 2009 r. Nr 224, poz. 1795)
    • Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2009 r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane (Dz. U. z 2009 r. Nr 226, poz. 1817)
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE