- Reklama -
sobota, 30 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoKiedy należy złożyć wniosek do Funduszu alimentacyjnego?

    Kiedy należy złożyć wniosek do Funduszu alimentacyjnego?

    Bezskuteczność egzekucji alimentów, ma dwojakiego rodzaju konsekwencje, po pierwsze, otwiera przed wierzycielem alimentacyjnym możliwość ubiegania się o świadczenia z funduszu alimentacyjnego, które czasowo będą zastępować nieegzekwowalne alimenty, a po drugie, umożliwia wszczęcie czynności dyscyplinujących wobec dłużnika alimentacyjnego1. Zgodnie z treścią art. 3 ustawy o pomocy osobą uprawnionym do alimentów, w przypadku bezskuteczności egzekucji osoba uprawniona może złożyć do organu właściwego wierzyciela wniosek o podjęcie działań wobec dłużnika alimentacyjnego. Zwrot „osoba uprawniona” nie oznacza osoby uprawnionej do świadczenia z funduszu alimentacyjnego, ale wyłącznie osobę, która z racji bezskuteczności alimentów może, (jeśli tylko zechce) złożyć odrębne podanie o ustalenie prawa do świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie organu prowadzącego postępowanie egzekucyjne o bezskuteczności egzekucji zawierające informację o stanie egzekucji, przyczynach jej bezskuteczności oraz o działaniach podejmowanych w celu wyegzekwowania zasądzonych alimentów. Organ prowadzący postępowanie egzekucyjne jest obowiązany do przesłania zaświadczenia w terminie 14 dni od dnia otrzymania wezwania.
    Organ właściwy wierzyciela występuje z wnioskiem do organu właściwego dłużnika o podjęcie działań wobec dłużnika alimentacyjnego w przypadku:
    1) otrzymania wniosku,
    2) przyznania osobie uprawnionej świadczenia z funduszu alimentacyjnego,
    3) umieszczenia osoby uprawnionej w pieczy zastępczej.

    Organ prowadzący postępowanie egzekucyjne jest obowiązany do informowania organu właściwego dłużnika oraz organu właściwego wierzyciela o stanie egzekucji i przyczynach jej bezskuteczności każdorazowo na wniosek tych organów, w terminie 14 dni od dnia otrzymania wezwania, a także każdorazowo w przypadku zaistnienia okoliczności mających wpływ na prawo do świadczenia lub na podejmowane działania wobec dłużników alimentacyjnych, w terminie 14 dni od dnia powzięcia informacji o zaistnieniu tych okoliczności. Organ właściwy dłużnika oraz organ właściwy wierzyciela przekazują organowi prowadzącemu postępowanie egzekucyjne wszelkie posiadane informacje istotne dla skuteczności egzekucji. Organ właściwy dłużnika oraz organ właściwy wierzyciela informują sąd o bezczynności lub wszelkich przejawach opieszałości komornika sądowego prowadzącego postępowanie egzekucyjne przeciwko dłużnikowi alimentacyjnemu.

    1 komentarz do ustawy o pomocy osobą uprawnionym do alimentów -Aneta Korcz-Maciejko
     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE