- Reklama -
piątek, 27 września 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaSprawy rodzinneAplikacjeKiedy nauczyciel zostaje przeniesiony w stan nieczynny?

    Kiedy nauczyciel zostaje przeniesiony w stan nieczynny?

    W stan nieczynny można przenieść nauczyciela w przypadku całkowitej likwidacji szkoły lub też częściowej likwidacji szkoły (art. 20 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela – tekst jedn. Dz.U. z 2006 r., nr 97, poz. 674, z późn. zm.).W przypadku całkowitej likwidacji szkoły dyrektor szkoły rozwiązuje z nauczycielem stosunek pracy. Natomiast w wypadku częściowej likwidacji szkoły lub też w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć dyrektor szkoły rozwiązuje z nauczycielem stosunek pracy lub, na wniosek nauczyciela, przenosi go w stan nieczynny.

    Rozwiązanie umowy o pracę z powodu zaistnienia wskazanych wyżej powodów następuje z końcem roku szkolnego, z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia. Okres wypowiedzenia może zostać skrócony do jednego miesiąca, ale w takim wypadku nauczyciel ma prawo do odszkodowania w wysokości w wysokości wynagrodzenia liczonego tak jak za okres urlopu wypoczynkowego. W przypadku gdy w szkole nie ma ferii szkolnych, jak też w przypadku nauczycieli placówek kształcenia ustawicznego oraz w przypadku gdy zakończenie kształcenie następuje w trakcie roku, można przenieść nauczyciela w stan nieczynny można także w trakcie roku szkolnego.

    Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania, z którym rozwiązano stosunek pracy z przyczyn określonych przysługuje odprawa w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę, z którym rozwiązano stosunek pracy z powodu likwidacji lub częściowej likwidacji szkoły przysługują świadczenia określone w przepisach o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.

    W razie częściowej likwidacji szkoły dyrektor szkoły ma obowiązek zawiadomić o zamierza wypowiedzenia umowy o pracę organizacją związkową, reprezentującą pracownika, która może w ciągu 7 dni od otrzymania tego zawiadomienia złożyć zastrzeżenia.

    Nauczyciel, który jest przeniesiony w stan nieczynny, ma prawo do wynagrodzenia zasadniczego do świadczeń pracowniczych do czasu wygaśnięcia stosunku pracy. Ponadto nauczyciel, przeniesiony w stan nieczynny ma prawo w pierwszej kolejności do powrotu do pracy w razie gdy powstaną możliwości do jego zatrudnienia w tej samej szkole, pod warunkiem jednak, że ma odpowiednie kwalifikacje.


    Karta Nauczyciela
    nie przewiduje żadnych konkretnych roszczeń dotyczących przeniesienia nauczyciela w stan nieczynny. Jak podkreślił Sąd Najwyższy w wyroku  z dnia 12 lutego 2004 r., sygn. akt I PK 376/03 w razie przeniesienia nauczyciela w stan nieczynny z naruszeniem przepisu art. 20 ust. 1 Karty Nauczyciela znajduje zastosowanie art. 45 § 1 Kodeksu pracy w związku z art. 42 § 1 Kodeksu pracy i w takiej sytuacji przysługuje nauczycielowi roszczenie o przywrócenie dotychczasowych warunków pracy. Przepis art. 20 ust. 1 Karty Nauczyciela nie określa terminu do wystąpienia z roszczeniem o przywrócenie dotychczasowych warunków pracy. Uwzględniając zawarte w art. 91 c Karty odesłanie w zakresie spraw wynikających ze stosunku pracy nieuregulowanych przepisami tej ustawy do przepisów Kodeksu pracy oraz przekazanie sporów o roszczenia ze stosunku pracy nauczycieli sądom pracy należy przyjąć, że w wymienionym zakresie znajdują odpowiednio zastosowanie przepisy art. 264 § 2 i 265 Kodeksu pracy. Zgodnie z  art. 264 § 2 Kodeksu pracy żądanie przywrócenia do pracy lub odszkodowania wnosi się do sądu pracy w ciągu 14 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia lub od dnia wygaśnięcia umowy o pracę – podkreślił Sąd Najwyższy.

    Podstawa prawna:
    •    art. 20 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela – tekst jedn. Dz.U. z 2006 r., nr 97, poz. 674, z późn. zm.).
    •    art. 264 § 2 Kodeksu pracy

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE