Karę nagany można zastosować za określone przewinienia porządkowe
Kara nagany pisemnej należy, wraz z naganą ustną, karą upomnienia i karą pieniężną, do katalogu kar porządkowych. Co ważne, pracodawca może zastosować taką karę wobec pracownika, który dopuścił się jednego z przewinień uzasadniających odpowiedzialność porządkową. Warto wiedzieć, że odpowiedzialność porządkowa pracownika to konsekwencje nieprzestrzegania ustalonego porządku i dyscypliny pracy, regulaminu pracy, przepisów bhp oraz przepisów przeciwpożarowych, przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy. Kara nagany z wpisem do akt może więc być nałożona na pracownika w przypadku, gdy odmawia on wykonywania poleceń służbowych, wykonuje w czasie pracy czynności niezwiązane z obowiązkami pracowniczymi, spóźnia się do pracy, opuszcza ją bez usprawiedliwienia, nie przestrzega tajemnicy służbowej, pozostaje w miejscu pracy po godzinach bez zgody przełożonego, nie powiadamia przełożonego o wypadku albo zagrożeniu zdrowia lub życia ludzkiego, nie dba o należyty stan maszyn, urządzeń, narzędzi i sprzętu oraz o porządek i ład w miejscu pracy, nie poddaje się obowiązkowym egzaminom sprawdzającym z przepisów bhp, pali papierosy w miejscach niedozwolonych, zastawia drogi ewakuacyjne, nie podpisuje listy obecności lub podpisuje je za innych pracowników, stawia się w pracy w stanie nietrzeźwości lub spożywa alkohol w miejscu pracy, itp. Należy pamiętać, że o tym, czy i jak ukarać pracownika, decyduje pracodawca. Biorąc jednak pod uwagę prawo pracowników do równego traktowania, kara nagany z wpisem do akt powinna być stosowana każdorazowo za to samo przewinienie. Generalnie niedopuszczalne jest więc ukaranie za ten sam czyn w odmienny sposób, np. jedna osoba otrzyma naganę pisemną z wpisem do akt, a druga nie zostanie ukarana w ogóle albo dostanie ustne upomnienie.
Uwaga!
Jeśli chcesz szybko i poprawnie przygotować Oświadczenie pracodawcy o wymierzeniu pracownikowi kary nagany przejdź do formularza »
Kara nagany może być nałożona tylko w określonym terminie i po zastosowaniu odpowiedniej procedury
Trzeba mieć na uwadze, że kara nagany z wpisem do akt nie może być zastosowana po upływie 2 tygodni od powzięcia wiadomości o naruszeniu obowiązku pracowniczego i po upływie 3 miesięcy od dopuszczenia się tego naruszenia. Karę tę pracodawca może nałożyć na pracownika dopiero po jego uprzednim wysłuchaniu. Jeżeli pracownik nie może zostać wysłuchany z uwagi na jego nieobecność w zakładzie pracy, wówczas bieg dwutygodniowego terminu nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu do dnia stawienia się pracownika do pracy. Co istotne, niedochowanie powyższych terminów skutkuje utratą prawa do zastosowania takiej kary porządkowej przez pracodawcę. Należy pamiętać, że o udzieleniu kary nagany z wpisem do akt pracodawca musi zawiadomić pracownika na piśmie, wskazując jednocześnie rodzaj naruszenia obowiązków pracowniczych i datę dopuszczenia się przez pracownika tego naruszenia oraz powinien pouczyć go o prawie zgłoszenia sprzeciwu i terminie jego wniesienia. Odpis zawiadomienia składa się do akt osobowych pracownika. Osoba, która uważa, że zastosowanie kary nastąpiło z naruszeniem przepisów prawa może wnieść sprzeciw. Termin na wniesienie sprzeciwu wynosi 7 dni od chwili zawiadomienia o ukaraniu. Pracodawca rozpatrujący odwołanie wydaje decyzję o jego odrzuceniu lub uwzględnieniu w oparciu o uzyskane informacje i materiał dowodowy w sprawie. Co ważne, taka decyzja musi być skonsultowana z zakładową organizacją związkową, o ile taka działa na terenie zakładu pracy. Nieodrzucenie sprzeciwu w ciągu 14 dni od dnia jego wniesienia jest równoznaczne z jego uwzględnieniem. W przypadku, gdy pracodawca wydał decyzję odrzucającą sprzeciw pracownika może on, w terminie 14 od dnia zawiadomienia o odrzuceniu sprzeciwu, wystąpić do sądu pracy o uchylenie zastosowanej wobec niego nagany z wpisem do akt.
Uwaga!
Jeśli chcesz szybko i poprawnie przygotować Pozew pracownika o uchylenie kary porządkowej
przejdź do formularza »
Po roku nienagannej pracy karę uważa się za niebyłą
Warto wiedzieć, że usunięcie zawiadomienia o ukaraniu pracownika naganą na piśmie z jego akt osobowych następuje niejako automatycznie z mocy prawa i pracodawca nie musi podejmować żadnej decyzji w tym zakresie. Karę bowiem uważa się za niebyłą, a odpis zawiadomienia o ukaraniu usuwa z akt osobowych pracownika po roku nienagannej pracy. Co istotne, rok nienagannej pracy należy liczyć od dnia zastosowania tej kary, a nie od dnia zawiadomienia o zastosowanej karze Pracodawca może jednak, z własnej inicjatywy lub na wniosek reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej, uznać karę za niebyłą przed upływem tego terminu. Odpis zawiadomienia o ukaraniu zostanie usunięty z akt osobowych pracownika także wówczas, gdy pracodawca uwzględni sprzeciw wniesiony przez pracownika w ciągu 7 dni od dnia zawiadomienia o ukaraniu lub gdy sąd wyda orzeczenie o uchyleniu tej kary porządkowej.
Podstawa prawna:
art. 108 §1, art. 109-113 Ustawy z dnia 26 czerwca 1974r. Kodeks pracy (Dz. U. z 1998r., Nr 21, poz. 94 ze zm.)